امنیت

آموزش ساخت قوی‌ترین پسورد جهان

اگر نگران امنیت خود هستید، ممکن است رمزهای عبور بلند و عجیب و غریبی مانند “ZXxA64RTEGHYRTZZX22” را برای سیستم خود ایجاد کنید که شکستن آن برای هکرها چندان آسان نباشد. اما اغلب مردم هنوز هم ترجیح می‌دهند که از پسوردهای ساده، سرراست و قابل یادآوری استفاده کنند. اخیرا شرکت مدیریت رمز عبور NordPaass فاش کرده که عبارت “samsung” یکی از پرکاربردترین پسوردها در میان حداقل 30 کشور جهان بوده است. با این حال، چه باور کنید یا خیر، محبوب‌ترین رمز عبور در جهان، چیزی نیست جز واژه “password”!

استفاده از نام شرکت سازنده گوشی در دست شما به عنوان رمز عبور، قطعا ایده خوبی نیست. اما طی چند سال گذشته، پسورد «سامسونگ» محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۹، این عبارت به عنوان صدوهشتادونهمین رمز عبور محبوب شناسایی شد و تا سال ۲۰۲۱ به رتبه ۷۸ رسید.

اما قسمت جالب ماجرا، استفاده از عبارت “password” به عنوان پراستفاده ترین رمزعبور در جهان است. ظاهرا 5 میلیون نفری که این واژه را انتخاب کرده‌اند، بر این باورند که این کار می‌تواند باعث سردرگمی هکرها شود. سایر رمزهای عبور پرکاربرد نیز عبارتند از 123456، 123456789 و guest که همواره محبوبیت داشته‌اند. با این حال، اشخاصی که از گذرواژه‌هایی مانند موارد ذکر شده استفاده می‌کنند، بهتر است در مورد کمبود امنیت تلفن و دستگاه هوشمند خود گلایه نکنند!

پسورد «سامسونگ» یکی از چندین نام تجاری است که به عنوان رمز عبور حساب کاربری استفاده می‌شود. سایر نام‌ها عبارتند از آدیداس، نایک و تیفانی که آنها نیز متداول هستند. کشورهای مختلف بر اساس تفاوت‌های فرهنگی و عوامل دیگر، رمزهای عبور برگزیده خاص خود را دارند. در انگستان که مردم عاشق فوتبال هستند، لیورپول به عنوان چهارمین پسورد محبوب استفاده می‌شود و آرسنال نیز در رتبه ششم و چلسی نیز یازدهمین پسورد پرکاربرد است. هم‌چنین در ایتالیا نیز عبارت “Ciao” (به معنی سلام) در رتبه چهارم قرار دارد.

چگونه قوی ترین پسورد جهان را بسازیم؟

رمزهای عبور کوتاه یا ساده به راحتی قابل هک هستند. بر اساس آزمایش CNBC، پسوردهای حاوی 4 تا 11 کاراکتر به راحتی قابل کشف هستند. هم‌چنین شکستن رمز عبوری که از 12 کاراکتر تشکیل شده، دو ثانیه طول می‌کشد و رمز عبور 13 کاراکتری نیز 19 ثانیه دوام دارد. حتی ترکیب حروف بزرگ، کوچک و اعداد نیز از شکسته شدن در امان نیست. این دسته از پسوردها که معمولا از 4 تا 6 کاراکتر تشکیل شده را نیز می‌توان بلافاصله کشف کرد.

در این میان، استفاده از پسوردهای ترکیبی با ۷ کاراکتر، هفت ثانیه و ۸ کاراکتری ۷ دقیقه طول می‌کشد. قوی ترین پسوردهای جهان، ترکیبی از حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و نمادها هستند. کشف رمز عبور ۷ تا ۱۰ کاراکتری از این دسته، تا پنج ماه طول خواهد کشید. در واقع، اگر از این ترکیب با ۱۱ کاراکتر رمز عبور بسازید، رمزگشایی آن به ۳۴ سال کار نیاز دارد. در نهایت، از جمله قوی ترین پسوردهای جهان با ۱۲ کاراکتر که حاوی تمامی ترکیب‌های فوق باشد، ۳۰۰ سال طول خواهد کشید تا توسط هکرها کشف شود.

اما برای اثبات اینکه طول یک رمز عبور تا چه حد برای امنیت دیجیتال شما مهم است، باید بگوییم که حتی اگر رمز عبوری متشکل از حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و نمادها ایجاد کنید و صرفا شامل 4 تا 6 کاراکتر باشد، هکرها هم‌چنان می‌توانند بلافاصله آن‌را کشف کنند. به نقل از NordPass، اغلب رمزهای عبور محبوب را می‌توان در عرض 1 ثانیه شناسایی کرد، به همین دلیل باید سعی کنید پسوردی متشکل از 12 کاراکتر که شامل حروف بزرگ، کوچک، اعداد و نمادها هستند را ایجاد کنید.

از میان 10 پسورد محبوب جهان بر اساس اعلام سایت Nordpass، تنها دو مورد وجود دارند که کشف آنها بیش از یک ثانیه طول می‌کشد که عبارتند از “guest” و “col123456”. این دو را می‌توان به ترتیب در عرض 10 و 11 ثانیه شناسایی کرد.

هم‌چنین به گفته NordPass، هرگز از رمز عبور یکسان در برنامه های مختلف استفاده نکنید و حتی در صورت ایجاد قوی ترین پسورد جهان نیز هر از چندگاهی باید آن‌را تغییر دهید. در صورتی که نمی‌توانید رمزهای عبور پیچیده برنامه‌های خود را به خاطر بسپارید، از برنامه‌های مدیریت پسورد منتخب که در دو فروشگاه اپ استور و گوگل پلی استور قرار دارند، استفاده کنید.

 

منبع:  آخرین خبر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 11 =

دکمه بازگشت به بالا