اخبار فناوریهوافضا و هواپیما

سریع‌ترین پهپاد توربین‌جت دنیا با سرعت 483 کیلومتر در ساعت معرفی شد

به گزارش آی تی بوم؛ویو آیرو اسپیس با معرفی هانترس II سریع‌ترین مولتی روتور UAS دنیا را معرفی کرده است. این وسیله هوایی که به کلاس جدیدی از هواپیماها تعلق دارد در واقع یک پهپاد کوادکوپتر مجهز به یک توربین‌جت است که می‌تواند آن را به سرعت‌های دیوانه کننده‌ای برساند. هانترس II توربوجت وسیله‌ای بزرگ است و اندازه مورب آن از یک روتور به روتور دیگر به ۴ متر می‌رسد. وزن پهپاد موردبحث بسته به میزان سوخت جت حمل شده به حدود ۵۰ کیلوگرم می‌رسد و حداکثر وزن تیک آف آن نیز ۱۶۵ کیلوگرم اعلام شده است. به این ترتیب هانترس II وسیله‌ای کاربردی برای حمل محموله‌های مختلف خواهد بود.نوع طراحی این پهپاد به گونه‌ای است که در کمتر از ۹۰ ثانیه قابل‌راه‌اندازی و استفاده است و می‌توان آن را از زمین و دریا به هوا فرستاد و حتی امکان بیرون انداختن آن از هواپیما تا ارتفاع ۶۰۰۰ متری وجود دارد. هانترس می‌تواند به مدت ۲ ساعت پرواز کند و تصاویر زنده را نیز به اپراتورها ارسال نماید. شایان ذکر است اپراتورها امکان کنترل این پهپاد تا شعاع ۳۰ کیلومتری را خواهند داشت.

ویو آیرو اسپیس اشاره‌ای به قدرت تولیدی سریع‌ترین پهپاد دنیا نکرده اما می‌گوید این پرنده به راحتی توانایی رسیدن به سرعت ۴۸۳ کیلومتر در ساعت را دارد. سرعت این وسیله هوایی محدود شده و شرکت سازنده ادعا می‌کند در آینده سقف سرعت را بیشتر خواهد کرد. توربین یاد شده همچنین می‌تواند در حالت ایربورن هانترس روشن یا خاموش شود. یکی از ویژگی‌های مهم هانترس برای خریداران قابلیت کاربری آن در هر شرایط آب و هوایی است که شامل طوفان با درجه ۱۰ و حداکثر سرعت ۱۱۷ کیلومتر در ساعت و همچنین دمای منفی ۳۴ تا مثبت ۵۴ درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

اساساً اگر یک بالگرد فول سایز امکان پرواز در یک شرایط آب و هوایی را داشته باشد هانترس نیز خواهد توانست چنین کاری را با ۵ درصد قیمت بالگرد انجام دهد و نصف فضای آن را اشغال نماید. شرکت سازنده می‌گوید اگر در زمان راه‌اندازی پهپاد باد شدیدی در حال وزش باشد امکان استفاده از نیروی معکوس برای نگه داشتن محکم هانترس روی زمین تا فراهم شدن شرایط پرواز وجود خواهد داشت. قطعاً ارتش‌ها جزو اولین مشتریان این پهپاد هستند اما ویو آیرو اسپیس می‌گوید امکان استفاده از آن برای فعالیت‌های تحقیقاتی و نجات انسان‌ها، حمل وسایل حیاتی و… وجود دارد. این کمپانی همچنین می‌گوید سرمایه لازم برای تولید انبوه پهپاد کوادکوپتر هانترس II را فراهم کرده و فعلاً در مرحله پیش‌فروش آن است و احتمالاً اولین نمونه‌های تولیدی اواخر سال جاری به دست مشتریان خواهند رسید.

منبع: پدال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

دکمه بازگشت به بالا