اخبار فناوریسخت افزار

سلاخی بیش از 4,000 کارت گرافیک گیمینگ انویدیا توسط چینی‌ها تنها در یک ماه

به گزارش آی تی بوم؛ این روزها کارخانه‌هایی در چین مشغول تبدیل کردن کارت‌های گرافیک گیمینگ سری GeForce RTX انویدیا به شتاب دهنده هوش مصنوعی هستند تا نیاز این کشور برای سخت افزارهای هوش مصنوعی که آمریکا صادرات آنها را به چین ممنوع کرده، تأمین کنند. اما چه فکر می‌کنید اگر بدانید تنها یک کارگاه بیش از 4,000 کارت گیمینگ را در ماه دسامبر بلعیده است؟

تحریم‌های آمریکا در زمینه صادرات فناوری به چین باعث شده دست این کشور از تراشه‌های پیشرفته غربی کوتاه شود که یکی از مهم‌ترین آنها شتاب دهنده‌های هوش مصنوعی است. از همین رو چینی‌ها به ناچار به تبدیل کردن کارت‌های گیمینگ به شتاب دهنده AI روی آورده‌اند.

تغییر کاربری کارت های گیمینگ به صورت گسترده توسط چینی ها
روزنامه فاینَنشال تایمز در گزارشی خبر از فعالیت شدید چنین کارخانه‌هایی در چین داده است. این کارخانه‌ها اقدام به تعویض کولر کارت های گیمینگ با کولرهای مناسب استفاده در رک سرور می‌کنند تا برای استفاده در فضای سرور آماده شوند.

طبق همین گزارش، این کارخانه‌های چینی در حال سبک و سنگین کردن کارت گرافیک اخیراً عرضه شده GeForce RTX 4090D انویدیا هستند تا پتانسیل احتمالی آن برای تبدیل به شتاب دهنده AI را بررسی کنند. در صورتی که RTX 4090D مطابق انتظار چینی‌ها باشد، ممکن است این کارت نیز قربانی تحریم‌ها و ولع چین برای هوش مصنوعی شود.

عجیب اینکه فاینَنشال تایمز می‌گوید تنها یکی از این کارخانه‌ها در ماه دسامبر 4,000 کارت گرافیک گیمینگ انویدیا را به شتاب دهنده AI تبدیل کرده است. مهم‌تر اینکه همان کارگاه در ماه نوامبر تنها 1,000 کارت را تبدیل کرده بود که اشتهای سیری ناپذیر چینی‌ها برای شتاب دهنده هوش مصنوعی را نشان می‌دهد.

این نگرانی وجود دارد که چینی‌ها کارت‌های گرافیک گیمینگ را از بازرهای دیگر جارو کنند و آنها را به چین ببرند تا به شتاب دهنده تبدیل شوند. چنین اتفاقی می‌تواند به کمبود کارت‌های گیمینگ و افزایش قیمت‌ها منجر شوند که اتفاق مثبتی برای بازار کامپیوتر و گیمرها نمی‌تواند باشد.

در کارخانه‌ها یا کارگاه‌های چینی، کولر کارت‌های گیمینگ باز می‌شود و به کولر تیپ دمنده (Blower) تجهیز می‌شوند. این کار نیازمند انطباق دادن کولر جدید با طراحی و اجزای کارت است تا گرمای قطعات حساس آن به خوبی دفع شود و دچار مشکل نشوند.

بهتر است امیدوار باشیم گیمرها قربانی هجوم چینی‌ها به کارت‌های گرافیک گیمینگ نشوند.

 

منبع: شهر سخت افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا