هوش مصنوعی

متا به دنبال ساخت هوش مصنوعی قدرتمندتر است

به گزارش آی تی بوم؛ به نقل از ایسنا؛ شرکت «متا پلتفرم» سرگرم ساخت یک سیستم هوش مصنوعی جدید است تا به قدرتمندی پیشرفته‌ترین مدل عرضه شده از سوی شرکت OpenAI باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت: شرکت مادر فیس‌بوک قصد دارد مدل جدید هوش مصنوعی خود را تا سال آینده آماده کند و این سیستم، چند برابر قدرتمندتر از نسخه تجاری عرضه شده توسط این شرکت به نام یاما ۲ (Llama ۲) خواهد بود.

یاما ۲، مدل زبان هوش مصنوعی کد باز متا است که در ژوئیه عرضه شد و توسط خدمات ابری آزور مایکروسافت توزیع شد تا با چت جی‌پی‌تی OpenAI و بارد گوگل رقابت کند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، این سیستم برنامه‌ریزی شده که جزئیات آن ممکن است تغییر کند، به شرکت‌های دیگر برای ساخت خدماتی کمک خواهد کرد که متن، تحلیل و محتوای پیشرفته دیگر تولید می‌کنند. متا انتظار دارد آموزش این سیستم هوش مصنوعی جدید که به عنوان یک مدل زبان بزرگ شناخته می‌شود را در سال ۲۰۲۴ آغاز کند.

از زمان عرضه چت جی‌پی‌تی توسط شرکت OpenAI در اواخر سال ۲۰۲۲، شرکت‌ها و سازمان‌ها برای قابلیت‌های جدیدتر و بهبود فرآیندهای کسب و کار، به بازار هوش مصنوعی مولد سرازیر شده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، بلومبرگ در ژوئیه گزارش کرده بود که اپل سرگرم کار روی یک ابزار هوش مصنوعی مشابه جی‌پی‌تی شرکت OpenAI و بارد گوگل است و چارچوب خاص خود به نام آژاکس را بنا کرده تا مدل‌های زبان بزرگتر بسازد و چت‌باتی را آزمایش می‌کند که بعضی از مهندسان این شرکت آن را اپل جی‌پی‌تی می‌خوانند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا