اخبار فناوریهوش مصنوعی

هوش مصنوعی در استخدام نیروهای جدید عملکرد خوبی ندارد!

به گزارش آی تی بوم؛

شرکت‌های مختلف به‌طور فزاینده‌ای از ابزارهای هوش مصنوعی برای غربالگری کارکنان استفاده می‌کنند و هدفشان از این کار، ساده‌سازی فرایند استخدام و جلوگیری از هرگونه سوگیری است. طبق گزارش بی‌بی‌سی، این ابزارها احتمالاً در روند بررسی افراد واجد شرایط استخدام، عملکرد خوبی ندارند.

برای نشان‌ دادن مشکل ابزارهای هوش مصنوعی به این مثال اشاره شده است که یک متقاضی کار به شرکت آموزشی Fullmind مراجعه می‌کند و پس‌ از رد شدنش بار دیگر رزومه‌ی خود را به شرکت مذکور می‌فرستد اما تاریخ تولدش را تغییر می‌دهد تا جوان‌تر به‌نظر برسد. این تغییر بسیار کوچک به مصاحبه‌ی کاری ختم شد زیرا هوش مصنوعی به‌طور خودکار متقاضیان مسن‌ را رد می‌کرد.

Fullmind در نهایت مجبور شد با کمیسیون فرصت‌های شغلی برابر ایالات‌ متحده درمورد اتهامات تبعیض سن توافق کند. در موردی دیگر، ابزار هوش مصنوعی ارزیابی ضعیفی از یک آرایشگر براساس زبان بدنش انجام داد؛ اگرچه او در حرفه‌اش مهارت بسیار بالایی داشت.

شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف روزبه‌روز بیشتر از ابزارهای هوش مصنوعی برای ساده‌سازی فرایند استخدام استفاده می‌کنند و در نتیجه مشکلاتی مثل موارد اشاره‌شده در گزارش فوق افزایش خواهد یافت.

هلیکه شلمن، استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه نیویورک و نویسنده‌ی کتاب «الگوریتم: چگونه هوش مصنوعی می‌تواند شغل و آینده‌ی شما را برباید» در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی اعلام کرد: «ما شواهد زیادی ندیده‌ایم که ابزارهای هوش مصنوعی واجد شرایط‌ترین افراد متقاضی استخدام را انتخاب کنند.»

طبق بررسی‌های IBM در سال ۲۰۲۳، حدود ۴۲ درصد از شرکت‌ها قبلاً از هوش مصنوعی برای انجام کارهای مهم منابع انسانی و استخدام استفاده کرده‌اند.

امکان دارد تقاضای افراد برای استخدام به‌دلایل ناشناخته‌ای رد شود و مثلاً هوش مصنوعی به‌دلیل تشخیص نقص در زبان بدن افراد، خیلی سریع آن‌ها را از فهرست افراد واجد شرایط حذف کند.

ابزارهای کمک‌یار استخدام مبتنی‌بر هوش مصنوعی براساس داده‌های قبلی آموزش داده شده‌اند که این داده‌ها می‌توانند ناقص و مغرضانه باشند. شلمن می‌گوید: «تصور کنید الگوریتم‌های هوش مصنوعی در شرکت‌های بزرگ می‌توانند به چند هزار متقاضی استخدام آسیب بزنند.»

منبع: زومینت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا