نجوم و فضا

پرواز بعدی استارشیپ احتمالاً در اواسط اردیبهشت‌ماه انجام خواهد شد

به گزارش آی تی بوم؛موشک استارشیپ 122 متری متعلق به اسپیس ایکس، پنجشنبه گذشته سومین پرواز آزمایشی خود را انجام داد و هرچند در مأموریت خود به چند نقطه عطف مهم دست پیدا کرد، اما هر دو مرحله آن در حین فرود در جو زمین نابود شدند. SpaceX همچنان در حال تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های این پرواز است و نتایج آن به آماده‌سازی پرواز چهارم کمک خواهد کرد که احتمالاً به‌زودی انجام خواهد شد.

پرواز چهارم استارشیپ

«گوین شاتول»، رئیس و مدیر عملیات‌های اسپیس ایکس در کنفرانس Satellite 2024 در واشنگتن گفت که آن‌ها در حال کسب اطلاعات موردنیاز خود از هر دو مرحله موشک هستند تا متوجه شوند که هنگام فرود چه اتفاقی رخ داده است. او همچنین امیدواری خود نسبت به انجام پرواز بعدی در حدود شش هفته دیگر را نشان داده است.

بنابراین، هرچند هنوز چیزی به‌طور رسمی اعلام نشده است، اما طبق گفته‌های رئیس عملیات اسپیس ایکس، «در ابتدای ماه مه» (اردیبهشت‌ماه) ممکن است شاهد چهارمین پرواز موشک استارشیپ باشیم.

نکته قابل توجهی که درباره سومین پرتاب آزمایشی موشک اسپیس ایکس وجود داشت، این است که استارشیپ برای اولین بار موفق‌شد تا به دور کره زمین پرواز کند.

اولین مأموریت استار‌شیپ در آوریل سال 2023 انجام شد. در این پرتاب پس از اینکه دو مرحله موشک از یکدیگر جدا نشدند، استار‌شیپ چهار دقیقه پس از انفجار منفجر شد. پرواز آزمایشی دوم موشک در نوامبر 2023 رخ داد و موفقیت‌آمیزتر بود، به‌طوری که دو مرحله موشک طبق برنامه از یکدیگر جدا شدند. البته، حدود هشت دقیقه پس از دومین پرتاب، موشک در حین تخلیه اکسیژن مایع دوباره منفجر شد.

منبع: دیجیاتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =

دکمه بازگشت به بالا