اخبار فناوری

پنج کشف رکوردشکن سال 2022

رکوردهای علمی جدید هر سال ثبت می‌شوند و سال ۲۰۲۲ نیز استثنا نبود. یک غول باکتریایی، یک ابرکامپیوتر بی‌اندازه سریع و یک سیاهچاله نزدیک از قابل‌توجه‌ترین شگفتی‌های امسال هستند.

به گزارش آی تی بوم، رکوردهای علمی جدید هر سال ثبت می‌شوند و سال ۲۰۲۲ نیز استثنا نبود. یک غول باکتریایی، یک ابرکامپیوتر بی‌اندازه سریع و یک سیاهچاله نزدیک از قابل‌توجه‌ترین شگفتی‌های امسال هستند.

اولین جراحی شناخته‌شده یک عمل قطع پا بوده؛ این نتیجه‌ای است که پژوهشگران پس از بررسی اسکلت فردی که حدود ۳۱٬۰۰۰ سال قبل در جزیره بورنئوی اندونزی زندگی می‌کرده، به آن رسیدند. استخوان ترمیم‌شده در جایی که پایین پای چپ او قطع شده بود، نشان می‌دهد که فرد چند سال پس از عمل زنده مانده بود. این کشف، ریشه‌های عمل جراحی را حدود ۲۰٬۰۰۰ سال به عقب برمی‌گرداند.

بزرگ‌ترین باکتری تک‌سلولی

باکتری‌ها معمولاً در دنیای میکروسکوپی زندگی می‌کنند، اما نه تیومارگاریتا ماگنیفیکا (Thiomargarita magnifica)! با میانگین طول یک سانتی‌متر، این باکتری تازه کشف‌شده را می‌توان با چشم مرئی دید. تی. ماگنیفیکا که در جنگل‌های مانگرو آنتیل کوچک در کارائیب زندگی می‌کند، ۵۰‌بار بزرگ‌تر از گونه‌های دیگر باکتری‌های بزرگ و حدود ۵۰۰۰بار بزرگ‌تر از باکتری‌های معمولی است. اینکه چرا این گونه باکتریایی تا این حد بزرگ شده است، مشخص نیست.

سریع‌ترین ابرکامپیوتر

یک ابر کامپیوتر به نام فرانتیر (Frontier) با سرعت باورنکردنی خود اعداد را درنوردیده است: ۱٫۱ کوئینتیلیون محاسبه بر ثانیه. این عدد، ماشین آزمایشگاه ملی «اوک ریج» (Oak Ridge) در تنسی را به اولین کامپیوتر مقیاس اگزا (Exascale) تبدیل می‌کند؛ کامپیوتری که می‌تواند حداقل ۱۰۱۸ عملیات را در یک ثانیه انجام دهد. سریع‌ترین کامپیوتر بعدی ۴۴۲ کوادریلیون (یعنی ۱۰۱۵) عملیات بر ثانیه انجام می‌دهد. انتظار می‌رود محاسبه مقیاس اگزا انقلابی در همه چیز ایجاد کند؛ از علم تغییر اقلیم گرفته تا سلامت و فیزیک ذرات.

بزرگ‌ترین کلونی ماهی

در اعماق دریای قطب جنوب، یخ‌ماهی‌ها در یک کلونی به بزرگی شهر اورلندو درحال رشد و نمو هستند. حدود ۶۰ میلیون لانه یخ‌ماهی جونا (Neopagetopsis ionah) در ناحیه‌ای در کف دریا به وسعت ۲۴۰ کیلومترمربع پخش شده‌اند. پیش‌تر تصور می‌شد گونه‌های لانه‌ساز ماهی در کلونی‌هایی با فقط صدها لانه تجمع کنند. غذای فراوان و دسترسی به یک ناحیه عمدتاً گرم می‌توانند ابعاد بسیار بزرگ این کلونی را توضیح دهند.

نزدیک‌ترین سیاهچاله

اخترفیزیکدانان با غربال داده‌های فضاپیمای گایا سیاهچاله‌ای را با فاصله تنها ۱٬۵۶۰ سال نوری از زمین کشف کرده‌اند. این سیاهچاله که گایا BH1 نامگذاری شده، بیش از دوبرابر نزدیک‌تر از نزدیک‌ترین سیاهچاله شناخته‌شده قبلی است. اما این رکورد احتمالاً ماندگار نخواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که حدود ۱۰۰ میلیون سیاهچاله در راه شیری وجود داشته باشند. از آنجایی که آن‌ها نامرئی هستند، یافتنشان دشوار است. اما وقتی گایا که درحال نقشه‌برداری دقیق یک میلیارد ستاره است، داده‌های جدید خود را در سال‌های آینده منتشر کند، می‌توان انتظار پیداشدن سیاهچاله‌هایی نزدیک‌تر را نیز داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا