اخبار فناوری

ایستگاه‌های معلق در آسمان ساخت ژاپن

ژاپن در سال 2025 ایستگاه‌های معلق در آسمان را برای توسعه شبکه 5G راه‌اندازی می‌کند

به گزارش آی تی بوم؛صنعت مخابرات ژاپن قصد دارد در سال 2025 فناوری ایستگاه‌های هوایی شبکه 5G را راه‌اندازی کند. این فناوری HAPS یا «ایستگاه‌های ارتفاع بالا» نام دارد. فناوری HAPS با استفاده از وسایل نقلیه بدون سرنشین در استراتوسفر زمین به پرواز درخواهد آمد و به صورت گسترده شبکه 5G را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

براساس گزارش Nikkei Asia، همانند استارلینک، فناوری HAPS نیز می‌تواند خدمات شبکه را با استفاده از پهپادهای خورشیدی که در ارتفاعات 18-25 کیلومتری پرواز می‌کنند، ارائه دهد. انتظار می‌رود پوشش تنها یکی از این ماژول‌ها 200 کیلومتر باشد. در این فناوری، فرکانس‌های 1.7 گیگاهرتز، 2 گیگاهرتز و 2.6 گیگاهرتز مورد استفاده قرار خواهند گرفت. علاوه‌براین، باند 700 تا 900 مگاهرتز برای بهبود خدمات تلفن همراه در اروپا، آمریکا، آفریقا و برخی مناطق آسیا استفاده خواهد شد.


شبکه مخابرات

فناوری HAPS؛ راه‌حل ژاپن برای افزایش پوشش سراسری شبکه 5G

  • طی چند سال گذشته، کشورها به دنبال راه‌اندازی شبکه‌های 5G به‌عنوان سریع‌ترین اتصال بی‌سیم موجود بوده‌اند. چین با نصب بیش از سه میلیون ایستگاه زمینی رکوردی را در این حوزه ثبت کرده و از بازار ایالات متحده نیز جلو زده است.
  • از سویی، جهان بیش از پنج میلیارد کاربر اینترنت دارد؛ اما اتصال و خدمات اینترنت در برخی از نقاط ضعیف است. برای مثال، در برخی نقاط آفریقا تنها 24 درصد از جمعیت به اینترنت دسترسی دارند. در این نقاط نمی‌توان ایستگاه‌های زمینی نصب کرد و اینجاست که فناوری HAPS به‌عنوان راه‌حلی خلاقانه عمل می‌کند.
  • شرکت‌های مخابراتی مانند NTT ژاپن قرار است از HAPS به عنوان یک راه‌حل نسل بعدی برای این مشکل استفاده کنند.

منبع:دیجایتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا