اخبار فناوریپزشکیتکنولوژی

این ساعت هوشمند جدید جریان خون درون بدن را نمایش می‌دهد

به گزارش آی تی بوم؛اکنون پژوهشگران نسخه کوچک از این دستگاه را تنها در یک ساعت توسعه دادند که دستگاه اصلی درون یک کوله پشتی با وزن یک نوزاد ۵ ماهه قرار گرفته است. این دستگاه ساده میتواند روش غیر تهاجمی برای سنجش عملکرد قلب محسوب شود. معمولا تصویربرداری فوتو آکوستیک با امکان نفوذ به بافت‌ها تا عمق ۲ تا ۳ سانتی‌متری امکان اسکن عروق خونی و تخمین سطوح اکسیژن خون را خواهد داشت. همچنین از آن برای تشخیص بیماری‌های پوستی و سرطان استفاده می‌شود.

لی شی نویسنده مطالعه در تشریح سیستم جدید خود می‌گوید: تصویربرداری فوتو آکوستیک همراه با تغییرات همودینامیک بسیار حساس بوده و مشکلاتی نیز در کوچک سازی رابط تصویربرداری وجود دارد که اجازه ساخت و توسعه دستگاه‌های پوشیدنی را نخواهد داد. اما دستگاه ساخته شده اولین دستگاه پوشیدنی فتو آکوستیک است که می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد.

این دستگاه شامل یک رابط تصویربرداری رایانه دستی و یک کوله پشتی است که در آن لیزر و منبع تغذیه قرار دارد. این کوله پشتی با ۷ کیلوگرم وزن به گونه‌ای طراحی شده که اجازه حرکت آزادانه را به کاربر خواهد داد.

فوکوس لیزری قابل تطبیق در این دستگاه امکان تصویربرداری از ساختارهای چند لایه مانند پوست را خواهد داشت و می‌تواند از رگ‌های خونی ریز در پوست در یک میدان دید با قطر حدود ۳ میلی‌متر تصویربرداری کند. آزمایش این دستگاه در شرایط مختلف از قبیل راه رفتن و یا مسدود بودن موقت جریان خون در بازو انجام گرفت. به گفته محققان این آزمایش‌ها مشخص کرد که سیستم مورد نظر به اندازه کافی قابل استفاده بوده و به دلیل فشرده سازی می‌تواند حرکت آزادانه فرد را فراهم کند.

منبع: تکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا