اخبار فناوری

ثبت رسمی انسان‌رسانه‌ها و کانال‌های بالای ۵ هزار نفر، الزامی شد

به گزارش آی تی بوم؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اعلام کرد که ثبت رسمی انسان‌رسانه‌ها و کانال‌های بالای ۵ هزار نفر، الزامی شد. او معتقد است که این امر فضای رسانه‌ای را منضبط می‌کند و به این پلتفرم‌ها تسهیلاتی برابر با رسانه‌های رسمی می‌دهد.

به گفته محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد، این قانون مصوب ۱۳۹۵ است که کانال‌ها و انسان‌رسانه‌های با بیش از ۵ هزار نفر دنبال‌کننده ثبت شوند. او در این زمینه گفت: «این امر چند امتیاز دارد؛ نخست اینکه فضای رسانه‌ای را منضبط می‌کند. انسان‌رسانه‌ها و کانال‌های بالای پنج هزار نفر دنبال‌کننده می‌آیند و مجوز می‌گیرند؛ اصلاً هم فرایندش طولانی نیست، بلکه فوری و آنی است و فقط ثبت مشخصات می‌شود.»

اسماعیلی همچنین ادامه داد: «مثلاً بنده سکویی در یک شبکه پیام‌رسان دارم، مطلبی علیه کسی می‌نویسم، زمانی که شخص می‌خواهد پیگیری کند، این سازوکار باید در وزارتخانه متبوع جایی داشته باشد که پیگیری‌ها جواب دهد؛ ما دنبال چنین سازوکاری هستیم.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در این طرح پیام‌رسان‌های خارجی و داخلی باهم تفاوت دارند؟ بیان کرد: «پیام‌رسان‌های خارجی و داخلی هیچ فرقی باهم ندارند؛ ممکن است فرد در سکوی خارجی هم باشد. درکل هر شهروند ایرانی که سکو داشته باشد، اگر ثبت کند، ما آن امتیازات را به وی می‌دهیم.»

اسماعیلی همچنین اعلام کرد که انسان‌رسانه‌ها هم از تسهیلات بهره‌مند می‌شوند: «آن‌ها هم بیمه می‌شوند. اگر مسکن و سایر تسهیلات به رسانه‌ها بدهیم، به انسان‌رسانه‌ها هم می‌دهیم و یک بسته کامل را – بدون اینکه تمایزی قائل شویم – با همه امتیازات به انسان‌رسانه‌ها هم می‌دهیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا