سخت افزار

سامسونگ از حافظه گرافیکی GDDR6W با قدرت و ظرفیت دو برابری نسبت به نسل قبل رونمایی کرد

حافظه گرافیکی نسل جدید سامسونگ با نام GDDR6W با کمک فناوری FOWLP قدرت و ظرفیت GDDR6 را به دو برابر می‌رساند.

به گزارش آی تی بوم، سامسونگ امروز از نسل بعدی حافظه‌های گرافیکی خود موسوم به GDDR6W پرده برداشت که قدرت و ظرفیت حافظه‌های GDDR6 را دو برابر می‌کنند. این شرکت مدعی است که فناوری جدید آن‌ها تقریباً به‌اندازه فناوری HBM شرکت AMD سریع است و در عین حال اندازه کوچک‌تری نسبت به GDDR6 دارد.

سامسونگ می‌گوید فناوری‌های حافظه‌های گرافیکی با پهنای باند بالا یکی از اجزای کلیدی برای دستیابی به گیمینگ واقع‌گرایانه و متاورس هستند. از این رو، کره‌ای‌ها حافظه جدیدی خلق کرده‌اند که با عملکرد قوی، ظرفیت بالا و پهنای باند گسترده خود می‌تواند فضاهای مجازی را یک قدم دیگر به واقعیت نزدیک کند.

حافظه‌های GDDR6W مبتنی بر نسل GDDR6 ساخته شده‌اند، اما از فناوری FOWLP استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد پهنای باند و ظرفیت حافظه به‌شکل چشمگیری افزایش یابد. سامسونگ با نسل جدید حافظه‌های خود عملکرد پهنای باند و ظرفیت حافظه را دو برابر کرده، ولی اندازه تراشه را در اندازه همان GDDR6 نگه داشته است.

ظرفیت این حافظه حالا از 16 به 32 گیگابایت رسیده، در حالی که پهنای باند و تعداد ورودی-خروجی‌ها از 32 به 64 افزایش یافته است. به عبارت دیگر، فضای لازم برای حافظه نسبت به نسل قبل 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

کاهش ضخامت و بهبود توزیع حرارت در حافظه GDDR6W سامسونگ

فناوری FOWLP به حافظه GDDR6W اجازه داده تا دای‌های حافظه به‌جای PCB به‌طور مستقیم روی ویفر سیلیکون سوار شوند. و چون دیگر خبری از PCB نیست، ضخامت تراشه بسته‌بندی کمتر شده و توزیع حرارت به‌شکل بهتری انجام می‌شود.

ارتفاع GDDR6W فقط 0.7 میلی‌متر است که 36 درصد نسبت به نسل قبلی کمتر شده است. و علی‌رغم لایه‌لایه‌بودن این تراشه، خصوصیات حرارتی و توان عملکرد آن نسبت به GDDR6 تفاوتی نکرده است. ولی به‌لطف تعداد بالاتر ورودی-خروجی‌ها در هر بسته، پهنای باند افزایش یافته. منظور از بسته‌بندی فرایند برش ویفرها و قراردادن آنها به‌شکل نیمه‌رساناهاست.

فناوری GDDR6W می‌تواند از پهنای باندی در حد HBM در سطح سیستم پشتیبانی کند. پهنای باند این فناوری براساس ورودی-خروجی 512تایی سطح سیستم 1.4 ترابایت بر ثانیه و نرخ انتقال آن به‌ازای هر پین 22 گیگابیت بر ثانیه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا