اخبار فناوریاینترنت

فیبر نوری چراغ اینترنت پرسرعت را در ۱۰۰ شهر روشن کرد

به گزارش آی تی بوم؛

مشکلات کندی و قطعی اینترنت همواره یکی از گلایه‌های کاربران بوده و افزایش کیفیت مناسب شبکه‌های ارتباطی بیشترین مطالبه آنها محسوب می‌شود. از سوی دیگر میزان استقبال از اینترنت ثابت و کیفیت آن در کشور ما چندان بالا نیست در حالی که در بسیاری از کشورها اینترنت ثابت بیش از همراه مورد توجه و استقبال کاربران قرار دارد. به همین منظور و با هدف ارتقا کیفیت و توسعه اینترنت ثابت شبکه پرسرعت فیبرنوری (FTTx) برای ۲۰ میلیون مشترک خانگی و ۵ میلیون مشترک کسب و کار از بهمن ۱۴۰۰ کلید خورد و وعده تکمیل آن تا پایان سال ۱۴۰۴ داده شد.

در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بر اساس تصویب آئین نامه بند سین تبصره ۷ قانون بودجه، موضوع ایجاد «حساب توسعه شبکه فیبرنوری» با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان مطرح شد که نقطه عطفی در تأمین مالی طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها به شمار می‌آمد. با تصویب تشکیل «حساب فیبر نوری» توسط رئیس جمهور، پروژه شتاب بیشتری گرفت به طوری که در آذرماه سال ۱۴۰۲ بعد از اینکه مساله تأمین مالی اپراتورها حل شد، وزیر ارتباطات از پوشش ۵ میلیونی فیبر نوری در کشور خبر داد.

پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها به عنوان مهمترین پروژه بخش ارتباطات کشور طبق برنامه از پیش تعیین شده وزارت ارتباطات ادامه یافت و روند اجرای پروژه در سال ۱۴۰۲ به گونه‌ای بود که میزان پوشش از ۲.۵ میلیون خانوار در سال قبل از آن با افزایش تقریباً سه برابری به حدود ۷ میلیون خانوار رسید.

فیبر نوری از مسیر ۱۰۰ شهر گذشت

در روزهای پایانی سالی که گذشت نیز پوشش فیبر در بیش از ۱۰۰ شهر کشور به اتمام رسید و بنا به وعده وزارت ارتباطات اجرای آن در بیش از ۲۰۰ شهر دیگر همچنان ادامه خواهد داشت.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به عملکرد این وزارتخانه در حوزه پوشش فیبر نوری و برنامه‌های سال جدید در پاسخ به مهر گفت: پروژه فیبر نوری طبق استانداردهای دنیا در دو مرحله انجام می‌شود که قدم اول «هوم پس» است که یعنی فیبر در نزدیکی خانه‌ها می‌رود. ما نام آن را پوشش گذاشتیم که در حال حاضر طبق استاندارد فعلی تا ۳۰۰ متری به روز می‌کنیم و احتمالاً برای سال آینده تا ۱۰۰ متری می‌رود.

وی افزود: در قدم بعدی اگر کسی درخواست بدهد اپراتور مکلف است در مدت یک ماه سرویس را برایش فراهم کند که به این شرط می‌گوئیم نقطه تحت پوشش قرار گرفته است یعنی فیبر تا نزدیکی خانه مردم برود و سرویس دایری را داشته باشیم. در نهایت هر کس درخواست کرد اپراتور باید بتواند ظرف یک ماه برای فرد سرویس را برقرار کند.

وی در خصوص وضعیت اجرای فیبر نوری در کشور در سالی که گذشت گفت: هدف گذاری ۱۴۰۲ برای اجرای فیبرنوری در کشور این بود که ۳۵ تا ۴۰ درصد پوشش فیبر نوری در کشور تمام شود که از ۷ میلیون عبور کرده و تقریباً ۳ برابر شده است و می‌توان گفت که امسال توانستیم به پوشش فیبرنوری ۴.۵ میلیون اضافه کنیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه امیدواریم تا سال آینده این عدد حداقل ۲ برابر شود و تقریباً به ۱۴ میلیون برسیم، گفت: اپراتورها مشخص و شهرها تفکیک شده‌اند، بیش از ۵۰۰ شهر از ۱۴۰۰ شهر مجوزهای لازم و توافق‌ها را از شهرداری دریافت کرده‌اند که این مساله باعث افزایش سرعت کار می‌شود. در قانون برنامه و بودجه نیز بندی آمده که به واسطه آن شهرداری‌ها و نهادهای مربوطه باید برای پروژه فیبرنوری با وزارت ارتباطات همکاری داشته باشند ما امیدواریم سال آینده سال درخشانی برای پروژه فیبرنوری باشد و بتوانیم حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد کشور را تحت پوشش قرار دهیم.

افزایش سرعت اینترنت به هزار مگابیت

وی افزود: با فراهم شدن این خدمت می‌توان سرعت اینترنت را تا حد بالایی افزایش داد و اکنون مشترکانی که از این سرویس استفاده می‌کنند سرعت‌هایی تا هزار مگابیت بر ثانیه را نیز تجربه کرده‌اند.

زارع پور همچنین این وعده را داد که در هفته دولت سال آینده جشن پوشش کامل شبکه ارتباطی مبتنی بر فیبر نوری در شهرستان‌های استان تهران برگزار شود.

جشن سبز ارتباطات در تهران

وی ابراز امیدواری کرد: با همراهی فرمانداران و شهرداران و مدیران استان تهران در هفته دولت سال آینده، جشن سبز شدن استان در حوزه ارتباطاتی از تکمیل پوشش روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا تکمیل پوشش شبکه ارتباطی مبتنی بر فیبرنوری برگزار شود.

وزیر ارتباطات همچنین با پیش بینی چشم‌انداز این پروژه در سال جدید گفت: البته انتظار می‌رود در ۲۷ اردیبهشت که مصادف با روز جهانی ارتباطات است حداقل ۵۰ درصد این پروژه به سرانجام رسیده باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 13 =

دکمه بازگشت به بالا