آموزشسخت افزار

همه چیز درباره دوربین مداربسته، مختصر و مفید

به گزارش آی تی بوم؛ دوربین مداربسته، شناخته شده ترین و مهم ترین جزء از خانواده سیستم های امنیتی است که تقریبا در هر فضایی وجود دارد و به یکی از الزامات زندگی امروزی تبدیل شده است. دوربین های مداربسته برای نظارت و ثبت و ضبط اتفاقات محیط داخلی و خارجی طراحی شده اند که این تصاویر در زمان نقص یک قانون یا امنیت و یا حتی وقوع یک جرم به اطلاعاتی ارزشمند تبدیل می شوند؛ این وظیفه سبب شده است که دوربین های مداربسته، امکانات و ویژگی های متفاوتی پیدا کنند. در این مقاله ما همه اطلاعات پایه ای که لازم است هنگام خرید دوربین مداربسته بدانید را به زبان ساده بیان می کنیم تا یک بار برای همیشه، این ویژگی ها را شناخته و هنگام تهیه دوربین مداربسته بهترین و مناسب ترین انتخاب را انجام دهید.

انواع فناوری ساخت در دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته با روش های گوناگونی تصاویر را به دستگاه های ضبط کننده انتقال می دهند. قدیمی ترین روش که البته هنوز هم به علت برخی مزایا رواج دارد، مربوط به دوربین مداربسته های با انتقال تصویر آنالوگ است. قیمت دوربین مداربسته از این نوع، ارزان تر از انواع دیگر است. نوع دیگر انتقال تصویر در دوربین مداربسته، تحت شبکه یا همان ip است. انتقال تصویر وایرلس یا بدون سیم نیز به عنوان زیر مجموعه ای از فناوری IP دنیای دوربین مداربسته را متحول و بسیار بی دردسر تر کرده و هزینه دوربین مدار بسته را نیز به علت عدم نیاز به سیم کشی کاهش داده است. در ادامه، همه این انواع فناوری های دوربین مداربسته را توضیح خواهیم داد؛ چرا که شناخت تفاوت ها و نقاط ضعف و قدرت این انواع کمک می کند برای سرمایه گذاری روی دوربین های مداربسته بهتر عمل کنید.

دوربین مداربسته – انتقال تصویر آنالوگ

همانطور که گفته شد، این تکنولوژی، قدیمی ترین و روش سنتی انتقال تصویر در دوربین مداربسته است. این سیستم، سیگنال های ویدیویی را به وسیله کابل های مخصوصی به نام کواسیال انتقال می دهند و به دستگاه ضبط کننده DVR می رسانند. این دوربین مداربسته ارزان تر است؛ اما هزینه کابل کشی بیشتری دارد. همچین به علت قدیمی تر بودن معمولا وضوح کمتری دارند.

دوربین های مداربسته – انتقال تصویر IP

از سوی دیگر، دوربین های مداربسته نوع IP یا دوربین های تحت شبکه، نوع پیشرفته تری از دوربین های امنیتی هستند که داده های ویدئویی را از طریق شبکه IP به وسیله کابل یا وایرلس منتقل می کنند. این دوربین ها وضوح بالاتر، کیفیت تصویر بهتر و طیف وسیع تری از امکانات را در مقایسه با دوربین های آنالوگ ارائه می دهند. علاوه بر این، دوربین مدار بسته با تکنولوژی تحت شبکه را می توان به راحتی در زیرساخت های شبکه موجود ادغام کرد و آنها را به گزینه ای محبوب برای سیستم های نظارت مدرن تبدیل کرد. یکی از مزایای کلیدی دوربین های مداربسته از نوع IP توانایی آنها در ارائه دسترسی از راه دور به فیدهای ویدیویی زنده و فیلم های ضبط شده است. این بدان معنی است که کاربران می توانند فیلم های نظارتی خود را از هر نقطه با اتصال به اینترنت مشاهده کنند و انعطاف پذیری و راحتی بیشتری را فراهم می کند.

دوربین مدار بسته – انتقال تصویر IP بدون سیم

انتقال تصویر در دوربین مدار بسته زمانی به ایده آل ترین حالت خود می رسد که بدون دردسرهای سیم کشی و نصب، تصاویر را به دستگاه های ضبط کننده انتقال دهد یا بدون نیاز به آنها، ویدیو ها را به گوشی یا لپ تاپ بفرستد و یا حتی روی حافظه داخلی خود ذخیره کند.

انتخاب دستگاه مناسب و منطبق بر دوربین مدار بسته

هنگام انتخاب یک ضبط کننده دوربین مدار بسته برای سیستم نظارتی خود، مهم است که نیازهای خاص خود را در نظر بگیرید؛ مانند تعداد دوربین هایی که دارید، کیفیت ضبط مطلوب، الزامات دسترسی از راه دور و محدودیت های بودجه. دقت کنید که اگر دوربین مداربسته آنالوگ تهیه کرده اید دستگاه DVR یا XVR مناسب شماست و اگر دوربین تحت شبکه خریداری کرده اید، دستگاه NVR و XVR می تواند پاسخ نیاز شما را بدهد. XVR ها دستگاه هایی با دو نوع پورت ورودی و مناسب برای هر دو کابل هستند؛ نکات دیگری که باید برای دستگاه مناسب هنگام خرید دوربین مداربسته در نظر بگیرید، تعداد کانال های ورودی، پشتیبانی از وضوح تصویر و ظرفیت فضای دخیره سازی آن است.

همچنین قابلیت های هوشمند دوربین های مداربسته که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، به دستگاه ضبط کننده و گیرنده اطلاعات دوربین بستگی دارند و بسیاری از پردازش ها در دستگاه انجام می شود.

نکات خرید دوربین مداربسته

علاوه بر فناوری دوربین، یکی از مهم ترین انتخاب هایی که باید هنگام خرید دوربین مداربسته انجام دهید، انتخاب بین نوع بالت و دام دوربین مداربسته است؛ اما برای انتخاب نهایی قطعا بین دو یا چند راهی های دیگری نیز قرار خواهید گرفت. در ادامه این مطلب ما به بررسی این نکات خواهیم پرداخت. پیش از آن مهم است که بدانید دوربین های مداربسته باید اصل بوده و از فروشنده معتبر خریداری شوند. همچنین گارانتی دوربین مداربسته را چک کرده و در نظر داشته باشید دوربین مداربسته قیمت مناسب و در عین حال اورجینال را پیدا کنید.

خرید دوربین مداربسته بر اساس مشخصات ظاهری

هنگام خرید دروبین مداربسته از نظر ظاهری دو نوع کلی دوربین بالت و دام را خواهید دید که به علت طولانی بودن بحث در بخشی جداگانه به آن خواهیم پرداخت؛ اما در این بخش به صورت خلاصه به نکاتی از ظاهر دوربین که باید در هنگام خرید در نظر بگیریم، اشاره می کنیم:

  • جنس بدنه دوربین مدار بسته: بدنه دوربین باید از جنس پلاستیک با کیفیت و یا فلز ضد زنگ باشد.
  • درجه حفاظتی در برابر گرد و غبار و آب: دوربین های مداربسته فضای بیرونی با درجه حفاظتی مشخصی دربرابر آب و گرد و غبار مقاوم هستند.
  • اندازه ابعاد دوربین مداربسته: بسته به مکان و هدف نصب، ابعاد دوربین انتخابی را در نظر بگیرید.

خرید دوربین مداربسته اورجینال با ظاهر بالت یا دام

برای خرید دوربین مداربسته اورجینال در فضای باز بهتر است دوربین بالت یا گلوله ای و برای فضای داخلی و مسقف، نوع دام یا گنبدی را تهیه کنید.

دوربین مدار بسته نوع بالت: دوربین مداربسته با ظاهر بولت که با نام گلوله ای نیز شناخته می شود، به نوعی از دوربین اطلاق می شود که به طور معمول شبیه گلوله یا سیلندر است. این دوربین ها اغلب برای نظارت در فضای باز استفاده می شوند و به گونه ای طراحی شده اند که ضد آب و بادوام باشند. این دوربین ها همچنین به دلیل افق دید طولانی خود شناخته می شوند و خرید دوربین مداربسته از این نوع اغلب در فضاهای بیرونی بزرگ تر مانند پارکینگ ها، انبارها و سایت های ساخت و ساز استفاده می شوند.

دوربین دام: از سوی دیگر دوربین مداربسته Dome که به دوربین مداربسته گنبدی نیز معروف است، به نوعی از دوربین اطلاق می شود که در یک محفظه گنبدی شکل قرار می گیرد. این دوربین ها اغلب برای نظارت بر فضای داخلی استفاده و روی سقف نصب می شوند. دوربین های نوع دام معمولا در فروشگاه های خرده فروشی، ساختمان های اداری و دیگر فضاهای داخلی که زیبایی و ظرافت مهم هستند، استفاده می شوند؛ این فاکتور ظاهری تاثیر چندانی بر قیمت دوربین مداربسته ندارد.

دوربین های چرخان: هم در نوع بالت و هم دام، برخی دوربین های مداربسته دارای قابلیت چرخش هستند. دوربین های معروف PTZ دوربین های مدار بسته دامی هستند که از 4 جهت می چرخند.

خرید دوربین مداربسته با دید در شب مناسب

زمانی با خرید دوربین مداربسته، یک وسیله نظارتی کامل دریافت می کنید که دوربین انتخابی، نوع دید در شب مناسب با شرایطتان داشته باشد. با پیشرفت تکنولوژی، دوربین های مداربسته اکنون به فناوری های دید در شب مختلف مجهز شده اند که امکان تصویربرداری واضح در نور کم یا تاریکی کامل را فراهم می کند. توانایی دوربین های امنیتی در ثبت تصاویر واضح در ساعات شب که احتمال وقوع فعالیت‌های مجرمانه بیشتر است، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین‌های مداربسته است؛ افزایش امنیت در هنگام شب با استفاده از فناوری دید در شب که شامل چندین نوع مختلف است و هر کدام نقاط قوت و کاربردهای خاص خود را دارند، ممکن می شود. این انواع به طور کلی و خلاصه عبارتند از:

دید در شب سیاه و سفید یا مادون قرمز: بسیاری از انواع دوربین مداربسته دارای LED مادون قرمز برای قابلیت دید در شب هستند. نوع پیشرفته تر این فناوری، اسمارت IR است که با نزدیک شدن اشیاء، میزان تابش اشعه را مدیریت می کند تا تصویر شی بسیار روشن و نا واضح نشود.

فناوری Starlight: یک فناوری نوآورانه دید در شب به وسیله سنسور های بسیار قوی است که نور موجود را تقویت می‌کند و به دوربین مدار بسته اجازه می‌دهد حتی در شرایط نور بسیار کم، تصاویر رنگی و واضحی تولید کند. این فناوری به ویژه برای نظارت در فضای باز که نور طبیعی ممکن است محدود باشد، مفید است.

فناوری Warmlight: وارم لایت یک فناوری دید در شب است که از نور مرئی برای افزایش توانایی دوربین مداربسته در گرفتن تصاویر رنگی و واضح در نور کم یا تاریکی استفاده می کند. روشنایی فعال یا وارم لایت می تواند برای نظارت در داخل و خارج از خانه موثر باشد و در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور اضافی را فراهم می کند.

دوربین مدار بسته و قابلیت های ویژه

در دنیای امروز قابل قبول نیست که تنها امکانی که دوربین مدار بسته می دهد، ضبط تصاویر باشد! دوربین های مداربسته امروزی مجهز به سنسور هایی هستند که قابلیت های ویژه ای برای آنها فراهم می آورد و از آن گذشته، اضافه شدن فناوری های مربوط به هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری عمیق (Deep Learning) باعث شده است بتوانید برای خرید دوربین مداربسته ای اقدام کنید که علاوه بر ضبط تصاویر، آگاه است و بر اساس برنامه خواسته شده، وقایع مورد نظر را تشخیص داده و در مواقع لزوم هشدار می دهد. قابلیت های پایه ای دوربین مداربسته که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید عبارت اند از:

کیفیت تصویر: کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته، با واحد مگا پیکسل اندازه گیری می شود.

ضبط صدا: برخی دوربین ها دارای امکان ضبط صدا و برخی دارای امکان صحبت و یا انتقال صدای دو طرفه هستند.

برد دید در شب: این مشخصه نشان می دهد دوربین مدار بسته در شب تا چند متر از فضا را پوشش می دهد.

زاویه دید: زاویه دید در دوربین مداربسته به وسعت صحنه ای که دوربین می تواند ثبت کند اشاره دارد. معمولاً بر حسب درجه اندازه گیری می شود و بسته به مدل دوربین خاص و لنز مورد استفاده، می تواند متفاوت باشد.

در ادامه، برخی از کارایی های هوش مصنوعی در دوربین مداربسته را مرور می کنیم.

کارایی هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته

سیستم های دوربین مدار بسته هوشمند اکنون می توانند عملکردهای پیشرفته ای مانند تشخیص چهره، تشخیص اشیاء و تجزیه و تحلیل رفتار را انجام دهند. این تکنولوژی، امکان نظارت و ردیابی کارآمدتر افراد و اشیاء را در یک منطقه نظارتی فراهم می کند. علاوه بر این، سیستم‌های دوربین مداربسته هوشمند می‌توانند با سایر فناوری‌های امنیتی مانند سیستم‌ های کنترل دسترسی و سیستم‌ های هشدار ادغام شوند و راه‌حل امنیتی جامع‌ تری را برای محیط های مختلف ارائه دهند. به طور کلی، گنجاندن اطلاعات در سیستم‌ های دوربین مدار بسته، اثربخشی و دقت نظارت را بسیار بهبود بخشیده است و آنها را به ابزاری ضروری برای برنامه ‌های امنیتی و نظارتی مدرن تبدیل کرده است. فروش دوربین مداربسته هوشمند در ایران از برندهای معتبری چون داهوا، هایک ویژن، شیائومی و برخی برند های دیگر بسیار رواج دارد. خصوصا نوع دوربین مداربسته هوشمند مراقبت از کودک که حتی می تواند گریه کودک یا پایین آمدن او از تختش را تشخیص داده و به موبایل والدین هشدار بفرستد.

ردیابی سوژه در دوربین های مداربسته

یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب و البته ترسناک دوربین های مداربسته هوشمند، ردیابی سوژه است که به دوربین ‌ها اجازه می‌دهد تا به طور خودکار افراد یا اشیاء را در حین حرکت در محدوده نظارت، دنبال و ردیابی کنند. این قابلیت، می تواند به ویژه در سناریوهایی که نیاز به نظارت دقیق بر افراد یا اشیاء خاص وجود دارد، مانند خرده فروشی ها، فرودگاه ها یا سایر فضاهای عمومی مفید باشد. به طور کلی، ردیابی سوژه در دوربین های مداربسته یک ویژگی قدرتمند است که قابلیت های سیستم های نظارتی را افزایش می دهد و به بهبود امنیت و ایمنی در محیط های مختلف کمک می کند.

قیمت دوربین مداربسته

تمامی فاکتور ها و ویژگی های گفته شده می تواند قیمت دوربین مداربسته را تحت تاثیر قرار دهد. تعداد دوربین های انتخابی، نوع، قابلیت ها و فضای ذخیره سازی دستگاه های ضبط کننده، نوع تکنولوژی ضبط، دید در شب، امکانات و … همه بر لیست قیمت دوربین مدار بسته موثر هستند. اینکه شما هنگام خرید این محصول، می خواهید چه الزامات امنیتی دریافت کنید، تعیین می کند چه مقدار هزینه دوربین مداربسته برایتان معقول است؛ اما مهم ترین نکته در مرحله خرید و پرداخت قیمت دوربین مداربسته، این است که حتی اگر یک دوربین با امکانات پایه ای و کاملا معمولی می خواهید، نوع با کیفیت آن را تهیه کنید؛ زیرا یک دوربین مداربسته تنها زمانی که به درستی کار می کند، بر افزایش امنیت تاثیر گذار است.

تاثیر برند بر قیمت دوربین مداربسته

مهم ترین فاکتوری که بر قیمت دروبین مداربسته موثر است، برند آن است. برند دوربین های مدار بسته می تواند تاثیر بسزایی در قیمت آن ها داشته باشد. برندهای معروف و معتبر به دلیل شهرت تثبیت شده برای کیفیت، قابلیت اطمینان و ویژگی های پیشرفته، اغلب قیمت های بالاتری دارند. این برندها همچنین ممکن است گزینه های پشتیبانی و گارانتی بهتری را ارائه دهند که می تواند قیمت بالاتر را برای برخی از مصرف کنندگان توجیه کند. از سوی دیگر برندهایی وجود دارند که امکان خرید دوربین مداربسته اورجینال را با قیمت مناسب فراهم می کنند:

هایک ویژن و هایلوک: یکی از برندهای شناخته شده دوربین مداربسته در ایران، برند هایک ویژن است. این دوربین مدار بسته به شکل قانونی و با گارانتی های معتبر به ایران وارد می شود. این برند زیر مجموعه ای به نام هایلوک دارد که خط تولید دوربین های مداربسته اقتصادی این برند است.

داهوا و آیمو: یکی دیگر از برند های معروف و خوش قیمت دوربین مداربسته، داهوا محصول کشور چین است. دوربین داهوا با انواع متنوع و با کیفیت با گارانتی های معتبر در بازار ایران موجود است. خط تولید آیمو، زیر مجموعه ای از دوربین داهوا است که دوربین های بی سیم اقتصادی و هوشمند برای تجهیز خانه های هوشمند تولید می کند و به نوعی رقیب دوربین های هوشمند و بی سیم شیائومی است.

در نهایت برند دوربین های مدار بسته به دلیل عواملی مانند شهرت، کیفیت، ویژگی ها و پشتیبانی مشتری می تواند بر قیمت آن ها تاثیر بگذارد. مصرف کنندگان هنگام انتخاب برند برای سیستم نظارتی خود باید نیازها و بودجه خاص خود را در نظر بگیرند.

بهترین لیست قیمت دوربین مدار بسته

حال که دوربین مدار بسته مناسب از نوع و برند دلخواهتان را انتخاب کرده اید، قدم بعدی، دریافت لیست قیمت دوربین مدار بسته از فروشگاهی مطمئن و منصف است. فروشگاه های حضوری و آنلاین شناخته شده، راه مناسبی برای خرید دوربین مدار بسته اصل هستند. یک فروشگاه مناسب دوربین مداربسته، علاوه بر ارائه لیست قیمت دوربین مدار بسته مناسب، باید طیف گسترده ای از انواع و برندها را پوشش داده و همچنین مهم تر از اینها، مشاوره تخصصی ارائه کند. پشتیبانی، پاسخگویی و گارانتی نیز ویژگی دیگری است که تجربه خرید را برای شما لذت بخش تر می کند.

 

منبع: آی تی جو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا