هوش مصنوعی

هوش مصنوعی می‌تواند در تشخیص دروغ از واقعیت کمک کند

به گزارش آی تی بوم؛ اخیراً محققان با کمک هوش مصنوعی ابزار جدیدی را برای تشخیص دروغ گفتن توسعه دادند ه در حال حاضر این ابزار با موفقیت در حوزه‌های مالی مورد استفاده قرار گرفته و در آینده می‌تواند توسط موسسه‌های بیمه و بانک‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

در حال حاضر نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در کسب و کارهای گوناگون و در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شوند. این برنامه‌های مورد استفاده ارزیابی توان مالی یک فرد برای دریافت وام است. معمولاً آمارهای متنوعی جهت انجام این کار وجود دارد از طرفی امکان دستکاری نتایج با استفاده از اطلاعات غلط توسط کاربران نیز وجود خواهد داشت ه عنوان مثال افراد می‌توانند بیش از توان مالی خود وام دریافت کرده و یا حق بیمه خود را به روش‌های مختلف کاهش دهند.

به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی با ویرایش الگوریتم‌های مورد استفاده در برنامه‌های موجود پارامترهای تمرینی جدیدی را ایجاد کردند که از آن برای تعلیم و آموزش هوش مصنوعی استفاده شد. ترتیب هوش مصنوعی می‌تواند ز این آموزش‌ها برای ارزیابی و پیش بینی استفاده کند. طراحی پارامترهای مورد نظر نیز به گونه‌ای انجام گرفته است که در آن بهبودهایی در قدرت هوش مصنوعی برای تشخیص داده‌های غلط از جمله در زمان ارتباط با درآمد افراد ایجاد شده است.

در آزمایش‌های انجام شده با کمک این هوش مصنوعی عملکرد قابل قبولی از آن در تشخیص داده‌های غیر واقعی از سوی کاربران به ثبت رسید. البته هنوز هم داده‌های غلط از طریق چنین نرم‌افزارهایی با اختلاف نامحسوس نسبت به داده‌های واقعی قابل تشخیص نبوده و تنها اختلاف‌های نسبتاً فاحش تشخیص داده خواهند شد.

این پژوهشگران تلاش می‌کنند تا در آینده پارامترهای مورد استفاده را به صورت عمومی منتشر کرده و آن را در اختیار توسعه دهندگان و متخصصان قرار دهند تا آنها نیز بتوانند از فواید پارامترهای استفاده شده در این تحقیق بهره ببرند.

منبع: تکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

دکمه بازگشت به بالا