اخبار فناوریخودرو و موتورسیکلت

چینی ها به ساخت قطارهایی با سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت نزدیک‌تر شدند

به گزارش آی تی بوم؛ شرکت چینی CASIC رکورد جدیدی درزمینه سرعت قطارهای خود ثبت کرده است. رکورد قبلی قطارهای ابررسانای مگ‌لو (Maglev) این شرکت 623 کیلومتر بر ساعت بود که حالا به‌نظر می‌رسد سرعت فعلی از این نیز فراتر رفته است. در سال 2022، رسانه دولتی چین ادعا کرد که مهندسان آن یک سیستم آزمایشی ابداع کرده‌اند که می‌تواند قطار را به سرعت 1000 کیلومتربرساعت در یک لوله خلاء برساند. به نظر می‌رسد چین دارد به این رقم خارق‌العاده نزدیک‌ می‌شود.

براساس گزارش Scmp، یک پیمانکار چینی ادعا کرده است که فناوری قطار ابررسانای مغناطیسی چین به پیشرفت قابل‌توجهی دست یافته است و می‌توان آن را جهشی بزرگ برای سیستم‌های حمل‌و‌نقل پرسرعت این کشور دانست. CASIC هنوز سرعت دقیق به‌دست‌آمده در طول آزمایش را اعلام نکرده، اما این نقطه‌عطف زمانی حاصل شد که قطار مگ‌لو درحال عبور از سیستم لوله با خلاء کم جدید بوده است.با آنکه CASIC سرعت جدید را اعلام نکرده است، اما احتمالاً از رکورد قبلی که توسط قطار ابررسانای مگ‌لو قبلی ثبت شده بود، بیشتر بوده است. رکورد قبلی در اکتبر 2023 (مهر 1402) در شرایط غیرخلاء به سرعت 623 کیلومتربرساعت رسید. پیش از آن، آزمایش دیگری که شامل فناوری مگ‌لو ابررسانا با دمای بالا بود، در یک مسیر 380 متری به سرعت 234 کیلومتربرساعت دست یافت.

گزارش‌های رسمی تعامل موفقیت‌آمیز بین قطار، لوله و مسیر را در طول آزمایش تأیید می‌کنند و از شناورشدن پایدار قطارهای سنگین مگ‌لو خبر می‌دهند. به گفته CASIC این پیشرفت‌ها به‌طور قابل‌توجهی افزایش کارایی فنی این سیستم را نشان می‌دهند؛ این شرکت قصد دارد آزمایش‌هایی با سرعت بالاتر را نیز در آینده اجرا کند.

این قطار با استفاده از فناوری مگ‌لو ابررسانا به حالت شناور حرکت می‌کند تا اصطکاک را در حین عبور از لوله‌های خلاء به حداقل برساند. محیط نزدیک به خلاء مقاومت هوا را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد که این امر منجر به افزایش فوق‌العاده سرعت قطار می‌شود.

منبع: دیجیتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا