اخبار فناوریامنیت

با صدا کیبورد هم هک می‌شوید!

چنین حمله‌ای درصورت اجرا می‌تواند داده‌های خصوصی کاربران مثل گذرواژه‌ها یا چت‌های حساس را به سرقت ببرد.

به گزارش آی تی بوم؛سه محقق دانشگاه‌های بریتانیا شامل دو دانشمند ایرانی، یک مدل یادگیری عمیق را آموزش داده‌اند که می‌تواند با استفاده از میکروفن با دقت 95 درصدی، فشار دکمه‌های کیبورد کامپیوتر را متوجه شود. چنین حمله‌ای درصورت اجرا می‌تواند داده‌های خصوصی کاربران مثل گذرواژه‌ها یا چت‌های حساس را به سرقت ببرد.

دکتر «مریم مهرنژاد» از رویال هالووی، دانشگاه لندن، دکتر «احسان تورینی» از دانشگاه ساری انگلیس و «جاشوا هریسون» از دانشگاه دورام با استفاده از هوش مصنوعی به کامپیوتر یاد داده‌اند که صدای فشار دکمه‌های کیبورد را ضبط کند و با کمک این صدا الگوریتم خود را آموزش دهد. این کار از طریق میکروفن خود دستگاه یا یک دستگاه دیگر مثل موبایل که در نزدیکی دستگاه اصلی وجود دارد، قابل انجام است.

نکته عجیب اینجاست که حتی از طریق تماس با اپلیکیشن Zoom هم می‌توان این حمله را با دقت 93 درصدی انجام داد. محققان می‌گویند گردآوری اطلاعات لازم برای آموزش الگوریتم با 25 بار فشار روی هرکدام از 36 دکمه اصلی مک‌بوک پرو قابل انجام است.

به خاطر داشته باشید که این حمله حتی روی کیبوردهای کم‌صدا هم قابل انجام است؛ بنابراین نمی‌توانید با تغییر سوئیچ دکمه‌ها جلوی این حملات را بگیرید. یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با این حمله استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه است تا به‌جای تایپ گذرواژه‌ها، از این برنامه‌ها بخواهید رمزعبور را برایتان وارد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 15 =

دکمه بازگشت به بالا