رباتیکنجوم و فضا

ساخت و سازهای فضایی با کمک ربات ناسا

ساختار جدید رباتیک ناسا می‌تواند در ساخت و سازهای فضایی استفاده شود


به گزارش آی تی بوم؛ناسا با توجه به آینده سفرهای خارج از سیاره یک ساختار رباتیک خود سازمانده توسعه داده است که می‌تواند بخش مهمی از سفرهای فضایی را به خود اختصاص دهد.

مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا اخیرا مقاله‌ای را منتشر کرده است که در آن فرا مواد مکانیکی قابل برنامه‌ریزی خودکار پرداخته شده است. این ماده جدید در واقع روشی را توصیف می‌کند که قادر است بسیار دقیق خودش را بسازد. کریستین گرگ نویسنده این مقاله در این مورد گفته است: به نظر ما این فناوری ساخت و ساز میتواند در آینده کاربردهای بسیار وسیعی داشته باشد. این ماده ساختار سبک و استقلال قوی می‌تواند در محیط‌های سختی مانند سطح ماه یا فضا به شدت کاربردی و مفید باشد. ساخت برج و پناهگاه‌های ارتباطی در سطح ماه باید قبل از رسیدن فضانوردان انجام گیرد.

ایده اصلی مربوط به ساختار خودساز شامل یک هم افزایی هوشمندانه با کمک مصالح ساختمانی و استفاده از دو نوع ربات برای مونتاژ آن است. یکی از این ربات‌ها با دو پا قابلیت راه رفتن در سطح ماه را داشته و از مولکول‌های انتقال کینزین زیست شناسی برای ساخت آن الهام گرفته شده است. دیگری یک ربات ثابت است که همانند کرم با لغزش خود نقاط اتصال برگشت پذیر را سفت کند. نحوه کار این ربات‌ها نشان می‌دهد بدون سیستم حسگر قدرتمند و با دقت بالا نیز می‌توانند کار خود را انجام دهند.

 

منبع:تکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا