آموزشنرم افزار

چطور به پوشه دیتا در اندروید ۱۳ و ۱۴ دسترسی پیدا کنیم؟

به گزارش آی تی بوم؛ گوگل از نسخه‌ی ۱۱ اندروید به‌منظور افزایش امنیت این سیستم‌عامل، تغییراتی را در آن اعمال کرد که دسترسی اپلیکیشن‌ها به فضای ذخیره‌سازی گوشی را صرفاً به فضایی محدود می‌کند که سیستم‌عامل به خود اپلیکیشن اختصاص می‌دهد. به‌موجب قابلیت Scoped Storage، اپلیکیشن‌ها دیگر نمی‌توانند به کل فضای درنظر گرفته‌شده برای ذخیره‌ی داده‌های شخصی کاربر یا حتی فضای ایجادشده برای ذخیره‌سازی داده‌های مربوط‌به اپلیکیشن‌های دیگر، دسترسی داشته باشند.

از اندروید ۱۱ به بعد، دسترسی اپلیکیشن‌ها به پوشه‌‌ی Data و Obb موجود در پوشه‌ی Android محدود شده است. چنین محدودیتی باعث می‌شود تا برنامه‌های مدیریت فایل نیز به‌عنوان یک اپلیکیشن‌، امکان دسترسی به مسیر دیتا و obb در اندروید را نداشته باشند. درواقع تغییرات صورت‌گرفته در ساختار دسترسی به فضای ذخیره‌سازی، مجوزهای جدیدی برای اپلیکیشن‌ها تعریف کرده است که برنامه را به کسب اجازه برای این منظور وادار می‌کند و اپلیکیشن‌ها به‌طور خودسر نمی‌توانند به فضای ذخیره‌سازی دسترسی پیدا کنند.

توجه داشته باشید که برای افزایش امنیت سیستم‌عامل و جلوگیری از نفوذ اپلیکیشن‌‌ها به داده‌های یکدیگر، مجوز دسترسی به فضای ذخیره‌سازی شامل پوشه‌ی data و obb نمی‌شود؛ البته این محدودیت تا اندروید ۱۳ چندان سخت‌گیرانه نبود و اگر اپلیکیشن‌ها نیاز به دسترسی به پوشه‌های دیتا و obb داشتند با فراخوانی File Picker پیش‌فرض سیستم‌عامل و انتخاب مسیر مورد نظر توسط کاربر، ارتباط اپلیکیشن‌ها به پوشه‌های دیگر این مسیر برقرار می‌شد؛ اما از نسخه‌ی ۱۳ اندروید به بعد، دیگر امکان دسترسی به پوشه‌های مذکور وجود ندارد و گوگل به‌شکل کامل محدودیت یادشده را به‌اجرا درآورده است.

دلایل مختلفی برای دسترسی به پوشه‌ها‌ی data و obb وجود دارد؛ به‌عنوان مثال، برخی اپلیکیشن‌ها داده‌های محلی خود را در این پوشه‌ها حفظ می‌کنند که شاید کاربر برای ذخیره‌کردنشان به آن‌ها مراجعه کند؛ ولی مهم‌ترین دلیل، دسترسی به پوشه‌ی obb است که بیشتر برای بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با دسترسی به obb، کاربران می‌توانند دیتای آفلاین مربوط‌به بازی‌ها را به‌صورت دستی از منابع دیگر دانلود کنند و به پوشه‌ی obb انتقال دهند یا برای استفاده‌های بعدی در محلی دیگر ذخیره کنند تا نیازی به دانلود مجدد نداشته باشند.

با توجه به حیاتی‌بودن دسترسی به پوشه‌ی data و obb برای بسیاری از کاربران در اندروید، همچنان روش‌های مختلفی برای دور زدن محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی گوگل وجود دارد. در مقاله‌ی پیش‌رو به‌صورت اختصاصی به‌روش‌های رفع محدودیت و دسترسی به پوشه دیتا و obb در اندروید ۱۳ و نسخه‌های بالاتر خواهیم پرداخت.

دسترسی به پوشه دیتا و obb در اندروید ۱۳

در گوشی‌هایی که اندروید ۱۳ دارند، برنامه‌ی Files پیش‌فرض سیستم‌عامل (نه برنامه‌ی فایل منیجر) وظیفه‌ی برقراری و کسب مجوز برای اپلیکیشن‌ها به‌منظور دسترسی به پوشه‌های فضای ذخیره‌سازی را برعهده دارد. این برنامه به‌عنوان بخشی از اجزای سیستم، به‌صورت ماژولار آپدیت می‌شود.

با حذف‌کردن به‌روزرسانی این برنامه، آیکون آن در App Drawer گوشی نشان داده می‌شود و شما به‌عنوان یک برنامه‌ی مدیریت فایل نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. ضمناً مشکل نمایش‌ داده نشدن پوشه‌های data و obb در هنگام اخذ مجوز دسترسی توسط اپلیکیشن‌های دیگر نیز با این کار رفع می‌شود. به این منظور:

  • تنظیمات گوشی را باز کنید و به قسمت Apps بروید.
  • عبارت Files را جست‌وجو کنید، روی برنامه‌ی با آیکون مشابه تصویر زیر ضربه بزنید و با انتخاب گزینه‌ی سه‌نقطه‌ی بالا و زدن Uninstall updates، به‌روزرسانی‌های نصب شده‌ی این برنامه را حذف کنید.
  • اگر برنامه آپدیت نشده باشد، تنها کافی‌ است در منوی Apps روی گزینه Show system apps ضربه بزنید و عبارت Files را جست‌وجو و آن را انتخاب کنید، سپس از قسمت Storage روی Clear Data ضربه بزنید تا آیکون آن در لانچر گوشی نیز ایجاد شود.

  • اگر همچنان آیکون Files را در منوی برنامه‌ها مشاهده نمی‌کنید، می‌توانید اپلیکیشن Files را که به‌عنوان میان‌بری برای بازکردن این برنامه عمل می‌کند، از گوگل پلی دانلود و آن‌ را اجرا کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، پوشه‌های data و obb از طریق این ابزار داخلی سیستم قابل مشاهده هستند و شما می‌توانید محتوای درون آن‌ها را نیز مشاهده کنید. برای ویرایش محتویات این دو پوشه مراحل زیر را انجام دهید:

  • از گزینه‌ی سه‌نقطه‌ی بالا روی new window ضربه بزنید. وارد بخش برنامه‌های باز یا Recent Apps شوید و روی یکی از آیکون‌های Files ضربه زده و Open in split screen view را انتخاب کنید. پس‌از این‌که صفحه‌ی گوشی به دوبخش تقسیم شد، از نیمه‌ی پایین، برنامه‌ی files را جست‌وجو کرده و آن‌ را انتخاب کنید تا یک پنجره‌ی دیگر از آن برنامه در نیمه‌ی پایین به‌اجرا درآید.

اکنون در پنجره‌ی بالا به مسیر مورد نظر رفته و فایل یا پوشه‌های مدنظر خود را انتخاب کنید. در پنجره‌ی پایین نیز به مسیری که قصد جابه‌جایی و یا کپی فایل در آن را دارید رجوع کرده و از پنجره‌ی بالا، فایل یا پوشه‌های موردنظر را به پنجره‌ی پایین بکشید.

همچنین از این طریق می‌توانید با استفاده از فایل منیجرهای شخص ثالثی مانند X-plore، با انتخاب هر پوشه در مسیر دیتا یا obb، مجوز دسترسی به محتویات آن‌ را از طریق برنامه‌ی Files کسب کنید.

دسترسی به پوشه دیتا و obb در اندروید ۱۴

گوشی‌هایی که اندروید ۱۴ دارند، به‌دلیل نصب بودن نسخه‌ی جدیدتر برنامه‌ی Files به‌صورت سیستمی، دیگر اجازه‌ی دسترسی به پوشه‌ی دیتا و obb را به فایل منیجرهای شخص ثالث و برنامه‌هایی که برای دسترسی به این قسمت، برنامه Files را فراخوانی می‌کنند، نمی‌دهند. از این رو با استفاده از فایل منیجرهای فعلی نمی‌توان محتویات این پوشه‌ها را ویرایش کرد.

اما اخیراً اپلیکیشن مدیریت فایل دیگری، راهکاری برای این مشکل پیدا کرده است که ابتدا با پیدا کردن مسیر کامل پوشه‌ی قرار گرفته در یکی از مسیرهای data و obb قبل از فراخوانی File Picker، به File Picker فرمانی مبنی‌بر بازکردن مسیر تعیین‌شده ارسال می‌کند و بدین ترتیب مسیر پوشه‌ی مورد نظر بدون نیاز به ناوبری به پوشه‌ی data و obb مستقیماً در برنامه‌ی Files باز می‌شود و کاربر می‌تواند آن پوشه را انتخاب و دسترسی را به برنامه بدهد. برای این‌کار:

  • برنامه‌ی FV File Manager را نصب کنید.
  • برنامه را باز و از منوی همبرگری گزینه Internal Storage را انتخاب کنید. سپس پوشه‌ی Android را باز کنید.

 

 

 

 

  • مروی پوشه‌ی data یا obb ضربه بزنید. در ادامه پنجره‌ای باز می‌شود که از شما می‌خواهد پوشه‌ای را که قصد ویرایش آن‌ را دارید انتخاب کنید. پس‌از این‌کار پنجره‌ Filer Picker شده که باید با زدن گزینه‌ی Use This Folder، دسترسی را به برنامه بدهید.
  • پس‌از این‌کار، محتویات پوشه نشان داده خواهد شد و امکان ویرایش، کپی و جابه‌جایی فایل‌های درون آن فراهم می‌شود. ضمناً همچنان می‌توانید با استفاده از روشی که برای اندروید ۱۳ توضیح داده شد، این‌کار را انجام دهید.

منبع: زومینت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

دکمه بازگشت به بالا