موبایل و تبلت

۱۰ اپلیکیشن بسیار مفید و پرطرفدار برای یادگیری کد نویسی در گوشی های اندرویدی

خوشبختانه، ده ها اپلیکیشن موبایلی برای کاربران اندروید وجود دارند که ایده های کد نویسی را به شکلی ساده بیان کرده و باعث می شوند کد نویسی بیشتر یک سرگرمی باشد تا یک فرآیند یادگیری دشوار و بدین ترتیب همزمان لذت بخش و تفریحی و البته آموزشی هستند.

به گزارش آی تی بوم، کد نویسی به یک مهارت بسیار حیاتی و مورد نیاز در دنیای امروزی تبدیل شده است. اما کد نویسی نه تنها به عنوان یک مهارت شغلی مهم است بلکه دیگر توانایی های مهم مانند خلاقیت و حل مشکل را در خود دارد که به تنهایی در زندگی روزمره اهمیت بسیار بالایی دارند. با این وجود، دنیای کد نویسی بسیار وسیع بوده و زبان های برنامه نویسی، موضوعات و پلتفرم های متعددی را در بر می گیرد و برای یک تازه کار، دنیای کد نویسی می تواند بسیار گیج کننده و مبهم باشد.

خوشبختانه، ده ها اپلیکیشن موبایلی برای کاربران اندروید وجود دارند که ایده های کد نویسی را به شکلی ساده بیان کرده و باعث می شوند کد نویسی بیشتر یک سرگرمی باشد تا یک فرآیند یادگیری دشوار و بدین ترتیب همزمان لذت بخش و تفریحی و البته آموزشی هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین اپلیکیشن های آموزش کد نویسی برای استفاده کنندگان از سیستم عامل اندروید آشنا کنیم.

۱- SwiftBites

SwiftBites یک اپلیکیشن کد نویسی است که به طور ویژه برای یادگیری زبان Swift طراحی شده است که از زبان های برنامه نویسی نوظهور و بسیار محبوب است. این اپلیکیشن برای افراد تازه کار در حوزه کد نویسی بسیار مناسب بوده و تمامی اصول پایه و اساسی کد نویسی را در خود دارد. هر برنامه درسی کوتاه در این اپلیکیشن جنبه ای متفاوت از یادگیری زبان Swift را آموزش داده و از اپراتورهای ساده شروع کرده و به عملکردهای خلاقانه می رود. اما در این اپلیکیشن خبری از یک دیوار متنی نیست که کاربران باید بخوانند و SwiftBites طوری طراحی شده که یادگیری را به کارکردی تعاملی تبدیل کند که از طریق نمونه کد نویسی های واقعی برای یادگیری شیوه کار این زبان و کد نویسی به کاربر کمک می کند بسیار بهتر با کد نویسی آشنا شود.

۲- CodeGym

CodeGym یکی از بهترین اپلیکیشن های رایگان کد نویسی است که به یادگیری زبان جاوا تعلق دارد. این اپلیکیشن روی دادن فرصت های تمرینی فراون به کاربران برای تمرین مهارت ها و نوشتن کدهای واقعی به زبان جاوا تمرکز دارد. دروس آموزشی این اپلیکیشن اندرویدی کد نویسی در قالب بازی طراحی شده که هر کدام در ۱۰ سطح بوده و هر کدام تسک ها و آموزش های خاص خودش را دارد. با پیشرفت کاربران در هر درس، می توانند شخصیت خود را نیز در این مسیر توسعه دهند. اپلیکیشن کد نویسی CodeGym از تکنیک های بسیاری استفاده می کند، از جمله بصری سازی و داستان سرایی که باعث می شود کد نویسی بسیار ساده تر و البته جذاب تر باشد.

۳- Mimo

Mimo یکی از بهترین اپلیکیشن های گوگل پلی در زمینه خودسازی در سال ۲۰۱۸ بود که نشان می دهد چطور این اپلیکیشن توانسته به کاربران کمک کند توانایی های خود را بهبود بخشیده و همیشه انگیزه داشته باشند. دروس آموزشی اپلیکیشن کد نویسی Mimo بسیاری از زبان های برنامه نویسی رایج را پوشش می دهند، از جمله پایتون، جاوا اسکریپت و اچ تی ام ال. Mimo یک رابط کاربری بسیاری ساده و خوشایند دارد که برای خواندن روی صفحه های نمایش کوچک مانند تلفن های هوشمند اندرویدی طراحی شده است. این اپلیکیشن، همچنین، دارای یک فضای کد نویسی است که در آن کاربران می توانند برنامه های خود را نوشته و با آن ها بازی کنند، و البته پروژه هایی در دسترسشان که بتوانند با آن ها پورتفوی خودشان را تهیه کنند.

۴- Programming Hub

اپلیکیشن کد نویسی اندرویدی Programming Hub محتوای بسیار جامعی دارد، با بیش از ۵,۰۰۰ برنامه در ۲۵ زبان برنامه نویسی مختلف که چنین جامعیتی را از نام برنامه نیز می توان فهمید. دوره های آموزشی این اپلیکیشن توسط تحقیقاتی از سوی کارشناسان گوگل پشتیبانی شده و بسیار ساده سازی شده و درکشان آسان است که به یادگیری سریع کد نویسی بسیار کمک خواهند کرد. اپلیکیشن کد نویسی Programming Hub دارای تصاویر و گرافیک های بسیار تعاملی و جذابی است که جذابیت و جلوه های رنگی را به هر درس اضافه می کنند. مزیت اضافی این اپلیکیشن این است که با اتمام هر درس، کاربران یک گواهینامه الکترونیکی دریافت می کنند که می توانند آن را در رزومه خود داشته و با سایت هایی مانند لینکدین به اشتراک بگذارند.

۵- Encode

اپلیکیشن Encode یک اپلیکیشن کد نویسی اندرویدی رایگان است که در آن کاربران می توانند مربی آموزشی کد نویسی خودشان را انتخاب کنند. چنین قابلیتی برای کسانی که تاکنون هیچ تجربه ای در دنیای کد نویسی ندارند بسیار مفید خواهد بود زیرا هر درس با اصول بسیار ساده و اساسی آغاز می شود. اپلیکیشن کد نویسی Encode درس های کد نویسی تعاملی بسیاری دارد که زبان های برنامه نویسی پایتون، جاوا اسکریپت، اچ تی ام ال و سی اس اس را شامل شده و در هر درس نیز بخش ویرایش کدها با چالش های جالبی وجود دارد که باعث می شود کاربران بتوانند مهارت های تازه یاد گرفته خود را تست کنند. این اپلیکیشن را می توان به صورت آفلاین نیز استفاده کرد که آن را برای تمرین کد نویسی در حال سفر – سفرهای کوتاه به محل کار یا سفرهای طولانی چند روزه- مناسب می سازد.

۶- Grasshopper

Grasshopper اپلیکیشنی است که توسط کد نویس های گوگل با هدف آموزش به تازه کاران این عرصه طراحی شده و در فهرست بهترین اپلیکیشن های آموزشی سال ۲۰۱۸ قرار گرفته است. این اپلیکیشن زبان کد نویسی جاوا اسکریپت را از طریق بازی های بامزه و معماها به شما یاد داده و سپس بازخورد سریعی برای راهنمایی و بهبود توانایی های برنامه نویسی در اختیار شما قرار می دهد. این اپلیکیشن برای دانلود روی دستگاه های مختلف در دسترس بوده و به همین خاطر کاربران می توانند مهارت هایی که روی گوشی هایشان یاد گرفته اند را روی پروژه های بزرگ تر روی کامپیوترهایشان مورد استفاده قرار دهند. رابط کاربری Grasshopper همچنین دارای انواع مختلفی از دروس آموزشی برای زبان های مختلف بوده- مانند اسپانیایی و پرتغالی علاوه بر زبان انگلیسی- که باعث می شود کسانی که با زبان انگلیسی آشنایی زیادی ندارند نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

۷- Programming Hero

اپلیکیشن کد نویسی Programming Hero روی یادگیری کد نویسی به شکلی سرگرم کننده تمرکز دارد در حالی که همزمان مقادیر زیادی اطلاعات مفید به کاربر یاد می دهد. این اپلیکیشن دروس آموزشی زیادی در زبان های پایتون، C++، الگوریتم ها، توسعه بازی و بسیاری حوزه های دیگر دارد. چیزی که اپلیکیشن Programming Hero را از دیگر اپلیکیشن های کد نویسی دنیای اندروید متفاوت می سازد، دادن امکان قرار دادن بازی ها در برنامه درسی کاربران است، از جمله بازی های سه ثانیه ای به عنوان یک تست و یک بازی بسکتبال برای شرح ساختارهای درسی. این اپلیکیشن نه تنها به کاربران زبان کد نویسی آموزشی می دهد بلکه به آن ها کمک می کند شغل هایی مرتبط با حوزه شغلی مورد علاقه شان نیز پیدا کنند.

۸- Codemurai

اپلیکیشن Codemurai یکی از بهترین اپلیکیشن های رایگان کد نویسی برای یادگیری برنامه نویسی در حال مسافرت است. این اپ دروس کوتاه بسیاری در حوزه های مختلف دارد، از جمله برنامه های توسعه بازی مانند جاوا و سویفت و همچنین فیچرهای توسعه بازی مانند Phaser و Unity. هر درس حاوی چالش های کد نویسی خاص خود، تمرین های یادگیری و تست هایی برای نشان دادن مهارت ها و دانش بدست آمده از طریق دروس اپلیکیشن است. هم تازه کاران و افراد حرفه ای حوزه کد نویسی می توانند از این اپلیکیشن برای یادگیری مهارت های جدید و توسعه مهارت های قدیمی استفاده کرده و سپس دانش کافی برای نوشتن هر نوع برنامه ای را خواهند داشت.

۹- Enki

Enki اپلیکیشنی است که توسط بیش از یک میلیون کاربر دنیای کد نویسی، هم تازه کار و هم حرفه ای، مورد استفاده قرار می گیرد. این اپلیکیشن آموزش کد نویسی بیش از ۱۵۰۰ درس در باب بیش از ۲۰ مهارت متفاوت دارد، از جمله در حوزه های Data Science, Git و Blockchain. بخش اعظم محتوای اپلیکیشن آموزشی Enki رایگان بوده اما برنامه های پولی برای افراد و تیم های کاربران نیز دارد. هر کاربر در اپلیکیشن Enki با یک مدرس جفت می شود تا به صورت شخصی به آن ها آموزش داده و آن ها را تشویق نماید.

۱۰-SoloLearn

SoloLearn اپلیکیشن فوق العاده ای در زمینه کد نویسی است که در سال ۲۰۲۱ جایزه بهترین برنامه آموزشی کد نویسی کامپیوتر را از EdTech Breakthrough دریافت کرده است. این برنامه در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون کاربر دارد و بیش از ۲۰ دوره آموزشی در موضوعات مختلف مانند زبان های پایتون، جاوا، Data Science و Machine Learning دارد. دروس این اپلیکیشن آموزشی کد نویسی کوتاه بوده و مفاهیم کد نویسی پیچیده را بسیار ساده بیان می کنند. تمرین ها و تست های این اپلیکیشن بسیار جامع و کامل بوده و به یادگیرندگان برنامه نویسی کمک می کنند در هر زبان برنامه نویسی احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. با هر درس، کاربران می توانند گواهینامه ای دریافت کنند که در ادامه به اشتراک خواهند گذاشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا