اینترنت

بهترین افزونه‌های کروم که باید روی مرورگر خود نصب کنید

در این مقاله، با فهرستی از افزونه های برتر کروم آشنا می‌شوید. اگر جزو کاربرانی هستید که بخشی زیادی از روز با کروم یا مایکروسافت اج کار می‌کنید، حتماً این افزونه‌ها را نصب کنید.

به گزارش آی تی بوم، بیش‌از نیمی از ترافیک روزانه‌ی اینترنت تمام دنیا را مرورگر محبوب گوگل کروم (Google Chrome) رصد می‌کند. این مرورگر با بهره‌گیری از نرم‌افزار قوی کرومیوم یکی از تجربه‌های خوشایند ممکن برای وب‌گردی است. ازجمله قابلیت‌های گوگل کروم پشتیبانی از افزونه‌های کاربردی یا همان اکستنشن (Extension) است که تعامل با فضای مجازی و اینترنت را بسیار راحت‌تر از قبل می‌کند. افزونه‌های گوگل کروم از دلایلی هستند که این مرورگر و دیگر مرورگرهای مبتنی‌بر هسته‌ی کرومیوم ماننده Microsoft Edge توانسته‌اند در کانون توجه کاربران قرار گیرند.

ابزارهای مختلفی برای گوگل کروم توسعه داده شده‌اند که ازجمله می‌توان به افزونه‌های افزایش تمرکز در کار اشاره کرد.

در این مقاله نیز قصد داریم به تعدادی از بهترین افزونه‌های کروم اشاره کنیم که می‌توانند هنگام مرور وب و انجام امور آنلاین به شما کمک کنند. البته همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، این افزونه‌ها را می‌توان به‌صورت مشترک در تمامی مروگرهای مبتنی بر موتور کرومیوم نظیر Microsoft Edge, Brave و… بارگیری و استفاده کرد؛ بنابراین این مقاله می‌تواند طیف گسترده‌ای از مرورگرها، فارغ‌از مرورگر کروم را در بر بگیرید.

۱- افزونه AdBlock Plus

مشکل مواجه‌شدن با تبلیغات‌های اذیت‌کننده در سایت‌های مختلف باعث می‌شود از محتواهای آن کمتر لذت برده شود؛ به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنم از افزونه‌ی کروم Adblock Plus استفاده کنید. این افزونه اکثر تبلیغات موجود در صفحه‌ی سایت را مسدود می‌کند تا درگیر آن نباشیم. ادبلاک به سه شکل مختلف کار می‌کند: ۱. تبلیغات را به‌طورکلی مسدود می‌کند و این تبلیغ نمایش داده نمی‌شود؛ ۲. تبلیغات را به‌شکل فضاهای سفید نشان می‌دهد؛ ۳. تمام کدهای این تبلیغات را به فرمت کلی آن صفحه در سایت تبدیل می‌کند. اگر سایت‌هایی که مرتب به آن‌ها سر می‌زنید از تبلیغات استفاده می‌کنند؛‌ پس حتماً از افزونه ادبلاک پلاس استفاده کنید.

۲- افزونه Grammerly

اگر روزانه به نوشتن انگلیسی مشغول هستید،‌ حتماً افزونه‌ی گرامرلی را در کروم خود نصب کنید. در این افزونه‌ی کاربردی، گرامرلی کمک می‌کند ایرادهای متن خود را پیدا و آن‌ها را ویرایش کنید. همچنین با داشتن اکانت پریمیوم گرامرلی، می‌توانید متن انگلیسی خود را دستخوش تغییرات گسترده‌ای کنید و حتی از گرامرلی بخواهید وزن نامه را به‌دلخواهتان تغییر دهد. افزونه‌ی گرامرلی یکی از افزونه‌های برتر کروم است.

۳- افزونه Momentum

مومنتوم یکی از افزونه‌های چندکاره‌ی گوگل کروم است که برای هر شخصی کاربرد دارد. این افزونه در ابتدا به زیبایی صفحه‌ی خانه یا New Tab گوگل کروم کمک خواهد کرد که با تغییر پس‌زمینه در هر روز، تنوعی به صفحه‌ی خانه کروم می‌بخشد. مومنتوم ساعت را کاملاً واضح نمایش و درکنار صفحه، قابلیت ایجاد فهرست کارها یا مأموریت‌ها را به شما ارائه می‌دهد که به‌کمک آن می‌توانید برنامه‌ی هرروز خود را تنها با بازکردن کروم مشخص کنید. با انجام هرکدام از کارها یا مأموریت‌ها، می‌توانید مأموریت مدنظر را خط بزنید و سراغ کار بعدی بروید. توصیه می‌کنم حتماً از افزونه‌ی کروم مومنتوم استفاده کنید.

۴- افزونه Mercury Reader

اگر اهل مطالعه در اینترنت و فضای مجازی هستید،‌ مطمئن باشید افزونه‌ی کروم Mercury Reader یکی از افزونه‌های کاربردی برایتان است که با کمک آن می‌توانید مطالعه‌ی خود در اینترنت را شخصی‌سازی کنید. این افزونه صفحه‌ی مدنظرتان را تغییر می‌دهد تا بتوانید از خواندن مطلب و محتوا لذت ببرید. متن و تصویرهای مهم مطلب را افزونه‌ی خواننده‌ی مرکوری بزرگ‌تر می‌کند تا بتوانید تجربه‌ی راحت‌تری در جست‌وجو بین محتوای دلخواهتان کسب کنید. این افزونه همچنان قابلیت بوکمارک و نشانه‌گذاری‌کردن را دارد که می‌توانید در زمان لازم بین بوکمارک‌های خود بچرخید و مطلبی را مطالعه کنید که قصد خواندنش را داشتید.

۵- افزونه Checker Plus For Google Calender

امروزه با توجه به‌راحتی کار با ابزاری که گوگل دراختیار کاربرانش قرار می‌دهد، خیلی‌ها خصوصا در محل کارشان از این ابزار استفاده می‌کنند. یکی از این ابزار، تقویم گوگل یا همان Google Calendar است که به‌لطف آن می‌توانید قرارهای مهم اعم از قرارهای کاری یا غیرکاری را در آن زمان‌بندی و افراد مختلف را در رویداد زمان‌بندی‌شده شریک کنید. افزونه‌ی کروم Checker Plus For Google Calendar این قابلیت را به شما ارائه می‌دهد که از داخل کروم بتوانید به این رویدادها دسترسی داشته باشید. به‌کمک این افزونه‌ی کروم می‌توان تغییرات دلخواه را در تقویم گوگل خود ایجاد و همچنین، اعلان هشداری برای رویدادهای نزدیک دریافت کنید.

۶- افزونه Office

در ابتدا باورکردن این موضوع کار سختی است که بسته‌ی نرم‌افزاری پرکاربرد و حجیمی همچون Microsoft Office در یک افزونه‌ی کروم خلاصه شده باشد. افزونه‌ی کروم آفیس این قابلیت را به شما می‌دهد تا در زمان دلخواه تنها با افزونه‌ی کروم خود فایل جدیدی ایجاد کنید و مانند برنامه‌ی اصلی آفیس با آن تعامل ایجاد کنید تا بتوانید محتوای موردنیاز خود را تولید کنید. این افزونه نرم‌افزارهای Word ،Excel ،PowerPoint و Sway را شامل می‌شود که بعد از ایجاد فایل و اعمال تغییرات، مستقیم در Office.com بارگذاری می‌شود و می‌توانید ازطریق پلتفرم‌های دیگر هم به آن دسترسی داشته باشید.

۷- افزونه Google Translate

به‌نظر نمی‌رسد این افزونه به معرفی نیاز داشته باشد. پلتفرم ترجمه‌ی متن به تمام زبان‌های زنده یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل است که به‌راحتی می‌توانید از آن برای ترجمه‌ی متن از زبانی به زبانی دیگر استفاده کنید. با نصب افزونه‌ی گوگل ترنسلیت، دیگر نیازی نیست برای ترجمه‌کردن متن، وارد سایت گوگل ترنسلیت شوید و ازطریق افزونه‌ی پویایی که همیشه در صفحه‌ی گوگل کروم همراهتان است، این فرایند بسیار سریع‌تر و البته راحت‌تر می‌شود. افزونه‌ی کروم گوگل ترنسلیت یکی از افزونه‌های برتر کروم است که باید آن را نصب کنید.

۸- افزونه Notification For Instagram

این افزونه به این دلیل در فهرست افزونه‌های برتر کروم قرار گرفته است که اینستاگرام ازجمله اپلیکیشن‌های اجتماعی محبوب در ایران محسوب می‌شود و درصد کاربران ایرانی زیادی را ازآنِ خود کرده است. به‌کمک این افزونه‌ی کروم می‌توانید آخرین اعلان‌ها یا همان نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را در برنامه‌ی گوگل کروم دریافت کنید و از جدیدترین اتفاقات رخ‌داده برای حساب کاربری اینستاگرامتان مطلع شوید. پس اگر هرچند دقیقه یک‌بار به‌سراغ اعلان‌های اینستاگرام می‌روید، حتماً این افزونه را در کروم خود نصب کنید.

۹-افزونه +Hover Zoom

جذاب‌تر شدن رابط کاربری هر برنامه‌ای به تعامل بهتر کاربر کمک می‌کند و افزونه +Hover Zoom یکی از افزونه‌های کروم است که به جذابیت بیشتر این مرورگر کمک می‌کند. به کمک این افزونه می‌تواند عکس‌هایی که در سطح اینترنت پیدا می‌کنید را به شل پاپ آپ زیبایی باز و عکس را در سایز کامل و زوم‌شده مشاهده کنید. این افزونه عکس‌ها را در سایز و رزولوشن بومی (‌Native) به نمایش می‌کشد و لازم نیست که برای تماشای رزولوشن کامل این عکس را در تب دیگری باز کنید.

۱۰- افزونه User-Agent Switcher

اکثر وب‌سایت‌ها طوری برنامه‌نویسی شده‌اند که در سیستم‌عامل‌ها یا دستگاه‌های مختلف ظاهر متفاوتی داشته باشند؛ به‌عنوان مثال سایت زومیت در سیستم‌عامل ویندوز شکل متفاوتی نسبت به ظاهرش در گوشی‌های هوشمند و سیستم‌عامل اندروید یا آی او اس دارد. این افزونه کروم به کاربر کمک می‌کند تا بتواند ظاهرهای متفاوت یک وب‌سایت در سیستم‌عامل‌های مختلف را مشاهده کند. این افزونه حتی قابلیت شخصی‌سازی وب‌سایت‌های مختلف را دارد تا در صورت ورود به آن‌ها، رابط کاربری مشخص شده را بارگذاری کند.

۱۱- افزونه Strict Workflow

اگر فردی هستید که به‌راحتی حواستان از کار پرت می‌شود و برای متمرکز شدن به کارتان نیازمند یک دلیل محکم هستید، پس افزونه Strict Workflow را حتماً به کروم اضافه کنید. این افزونه لیست وب‌سایت‌هایی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود را دریافت کرده و آن‌ها را از شما بلوکه می‌کند. البته این افزونه طوری طراحی شده است که از کار خسته نشوید و بعد از ۲۵ دقیقه بلاک کردن پلتفرم‌های پرت‌کننده حواس به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی، ۵ دقیقه زمان استراحت به شما می‌دهد تا بتوانید به ذهن خود استراحت کوتاهی بدهید تا دوباره به مدت زمان بلوک ۲۵ دقیقه‌ای بازگردید.

۱۲- افزونه Pushbullet

کاربران اندرویدی به احتمال زیاد با پوش‌بولت آشنایی دارند؛ حالا می‌توانید این برنامه پرکاربرد را در قالب افزونه کروم دریافت کنید. این افزونه به کاربر کمک می‌کند تا در قالب کروم به پیام‌رسان‌های مختلف مانند واتساپ یا فیسبوک دسترسی داشته باشد و در صورت دریافت پیام،‌ اعلان را در افزونه کروم دریافت کند. به کمک این افزونه می‌توانید حتی فایل‌های حجیم را به مخاطبان خود ارسال کنید و فایل‌های دریافتی را روی فضای ذخیره‌سازی خود دریافت کنید.

۱۳- افزونه The Great Suspender

درکنار همه امکانات فوق‌العاده‌ای که مرورگر گوگل کروم دراختیار کاربرانش قرار می‌دهد، فقدان استفاده بهینه از رم هم وجود دارد؛ کروم در استفاده بلند مدت مقدار زیادی از رم سیستم کاربر را استفاده می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا خیلی‌ها از گوگل کروم انتقاد کنند. به لطف افزونه The Great Suspender می‌توانید خیال خود را یک‌بار برای همیشه از بابت استفاده بالای رم راحت کنید. این افزونه به شما قابلیت شخصی‌سازی زمان را می‌دهد که بعد از گذشت مدت زمان مشخص شده، بعضی از تب‌های باز کروم را غیرفعال کند تا مقدار رم استفاده شده توسط کروم کاهش پیدا کند. این افزونه دارای لیست سفیدی است که به کمک آن می‌توانید وب‌سایت‌هایی که هیچ‌وقت نمی‌خواهید غیرفعال شوند را اضافه کنید.

۱۴- افزونه Panic Button

اگر شما دوست ندارید همکاران یا افراد خاصی، صفحاتی را که روی مرورگرتان باز کرده‌اید ببینند، PanicButton این کار را برای شما آسان می‌کند. با استفاده از این افزونه، شما می‌توانید همه صفحاتی را که باز کرده‌اید را مخفی کنید و بعداً همه‌ی آن‌ها را باز گردانید. شما حتی می‌توانید برای آن یک میانبر روی کیبورد‌تان تعریف کنید. البته استفاده این افزونه بیشتر از این حرف‌هاست و اگر دوست دارید که محیط کروم را برای مدتی خلوت کنید و تمرکز بیشتری روی کار در حال انجامتان داشته باشید، حتماً این افزونه را نصب کنید.

۱۵- افزونه Jot

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که همیشه مشغول کار کردن روی مرورگر خود هستید، Jot می‌تواند کارهایتان را برای انجام دادن، به بهترین وجه ممکن فهرست بندی کند. فقط کافی است یک تب جدید را باز کنید و کارها و یادداشت های تان را به آن اضافه کنید تا بعدا به آن مراجعه کنید. این افزونه همچین دارای فونت‌های بزرگ و تصاویر پس‌زمینه زیبایی است که بسیار چشم نواز است.

۱۶- افزونه RSS Subscription

یکی از بهترین راه‌ها برای با خبر شدن از اخبار جدید در وب‌سایت مورد علاقه‌تان، استفاده از افزونه RSS Subscription است، هنگامی که شما این افزونه را فعال کردید،دکمه RSS در نوار آدرس نمایان می‌شود که با کلیک کردن روی آن می‌توانید وبلاگ یا سایت مورد علاقه تان را وارد کنید و مشترک آن شوید.

۱۷- افزونه CrxMouse Google Gesture

با این افزونه، شما می‌توانید دستورها حرکتی (Gestures) خاصی را برای حرکت در میان وب‌سایت‌ها ایجاد کنید. هنگامی که شما با حرکت ماوس‌تان، gesture خاصی را انجام دهید، مرورگرتان عمل متناظر با آن حرکت را انجام می‌دهد. برای مثال شما می‌توانید با حرکت ماوس از سمت چپ به راست، یک تب جدید باز کنید یا اینکه آن را ببندید.

۱۸- افزونه Chrome Visual History

اگر دوست دارید بدانید مدت زمان آنلاین بودن شما، در چه وب‌سایت‌هایی سپری شده است می‌توانید از Bonus: Chrome Visual History استفاده کنید. این افزونه، تاریخچه‌ی مرورگر شما را به‌صورت نمودار به نمایش درآورده و مدت زمان سپری شده برای هر سایت را براساس روز، هفته، ماه، یا بیشتر، نشان می‌دهد.

۱۹- OneTab

یکی دیگر از افزونه‌هایی که به کمتر شدن استفاده رم گوگل کروم کمک می‌کند، افزونه OneTab است. این افزونه تمام تب‌ها و پنجره‌های باز کروم را تبدیل به یک تب و لیست می‌کند که در صورت نیاز به هرکدام‌یک از تب‌های جمع شده، می‌توانید آن را به کمک لیست ایجاد شده بازیابی کنید. این افزونه درصد قابل توجهی از استفاده رم را پایین‌تر می‌آورد و کسانی که از اشتغال قابل توجه رم توسط گوگل کروم مشکل دارند، با نصب این افزونه و با یک کلیک نه‌تنها می‌توانند مصرف رم را کاهش دهند، بلکه تب‌های باز مرورگر خود را مرتب می‌کنند.

۲۰- Fireshot

افزونه فایرشات به کاربرها کمک می‌کند که اطلاعات موردنظرشان در فضای وب را به صورت عکس ذخیره‌سازی کنند. تنها کافی است تا روی آیکون افزونه در صفحه موردنظرتان کلیک کنید تا محتوای آن صفحه به صورت عکس‌ با فرمت انتخابی خودتان (JPG ،PNG ،JIFF و …) ذخیره شود. اگر صفحه‌ی انتخابی شما از محتوای زیادی برخوردار بود و تمامی این محتوا در یک عکس قابل ذخیره نبود، این افزونه به صورت خودکار تمامی صفحه را در یک عکس با رزولوشن بالا ذخیره می‌کند تا به‌راحتی بتوانید محتوای ذخیره شده را مشاهده کنید.

۲۱- Todo List

Todoist ابزاری برای مدیریت پروژه است که به شما اجازه می‌دهد فهرست کارهای خود را به‌طور سازمان‌دهی شده با ظاهر جذاب در همه‌ی دستگاه‌های خود ایجاد کنید. نکته‌ی جالب درمورد این افزونه این است که می‌توان فهرست کارها را با فهرست‌های اشتراک‌گذاری‌شده ازطرف تیم‌ خود مشاهده کرد و تغییرات موردنظر را بدون نیاز به بازکردن آن‌ها در برگه‌ی جدید روی آن‌ها اعمال یا موارد جدیدی را اضافه کرد.

۲۲- Bitwarden

Bitwarden ابزاری رایگان برای مدیریت ایمن گذرواژه‌ها برای همه‌ی دستگاه‌ها است. این افزونه، ساده‌ترین و امن‌ترین روش برای ذخیره‌ی اطلاعات ورود به وب‌سایت‌ها و همچنین نگه‌داری گذرواژه‌ها است که می‌توان این اطلاعات را به‌راحتی میان همه‌ی دستگاه‌ها همگام‌سازی کرد.

سرقت رمزهای عبور یک مشکل جدی در فضای وب امروزی است. وب‌سایت و برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، به‌طور دائم موردحمله‌ی هکرها قرار می‌گیرند و نقص‌های امنیتی می‌تواند باعث فاش‌شدن گذرواژه‌های شما شود. این مورد به‌خصوص در مواقعی که از رمزهای عبور یکسان برای ورود به بسیاری از وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنید بیشتر احساس می‌شود و به هکرها اجازه می‌دهد به‌سادگی به ایمیل، حساب بانکی یا سایر حساب‌های مهم شما دسترسی پیدا کنند.

کارشناسان امنیتی توصیه می‌کنند برای هریک از حساب‌های آنلاین خود از رمزعبور متفاوت و تصادفی استفاده کنید. Bitwarden قابلیت‌های بسیار جذابی ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها برای ایجاد گذرواژه‌های قوی بهره ببرید.

۲۳ – SimilarWeb

با پایان‌یافتن فعالیت آلکسا به‌عنوان سیستم رتبه‌بندی سایت‌ها ازنظر آمار بازدید، اکنون SimilarWeb جایگزینی شایسته برای سرویس مذکور به‌حساب می‌آید. این ابزار حتی ویژگی‌های بسیار پیشرفته‌تری نسبت به آلکسا ارائه می‌ٔهد. با این افزونه می‌توانید ترافیک و معیارهای کلیدی مثل نرخ تعامل کاربران، رتبه‌بندی ترافیک، رتبه‌بندی کلمات کلیدی و منبع ترافیک را برای هر وب‌سایت را مشاهده کنید.

SimilarWeb ابزار هوش دیجیتال رقابتی، برای ارائه‌ی دید کامل و همه‌جانبه از جایگاه وب‌سایت شما درمقایسه با رقبا است و از همه مهم‌تر این‌که می‌توان به‌طور رایگان از آن استفاده کرد.

۲۴- Reopen closed tab Button

باز کردن مجدد برگه‌هایی که آن‌ها را به‌طور تصادفی بسته‌اید با استفاده از این افزونه ReOpen Tabs دردسترس شما خواهد بود. در واقع می‌توانید با یک کلیک، تب‌های بسته شده را دوباره باز کنید. این افزونه یک دکمه به نوار ابزار مرورگر کروم اضافه می‌کند که می‌توان از آن برای بازگردانی تب‌های بسته‌شده بهره گرفت.

علاوه‌براین می‌توانید از دکمه‌ی بازکردن مجدد تب‌های بسته‌شده در منوی زمینه‌ی کروم استفاده کنید. البته درصورت تمایل امکان غیرفعال کردن این گزینه ازطریق صفحه‌ی تنظیمات افززونه وجود دارد.

۲۵- RSS Feed Reader

با این افزونه یک نمای کلی و ساده از خوراک‌های RSS و Atom در نوارابزار کروم مشاهده خواهید کرد. این ابزار به شما کمک می‌کند آخرین مطالب منتشرشده در منابع موردنظرتان را در یک مکان دنبال کنید. Feeder مدیر خبری است که می‌تواند هر منبع آنلاینی را ردیابی کند و تجربه‌ای لذت‌بخش از مرور خبرهای روز ارائه دهد.

افزونه‌ی Rss Feed Reader به شما کمک می‌کند فقط با یک‌ کلیک، مشترک دریافت جدیدترین مطالب منابع خبری آنلاین شوید. علاوه‌براین می‌توانید به‌راحتی فهرست اشتراک‌های خود را مدیریت کنید. از دیگر ویژگی‌های جذاب این ابزار می‌توان به قابلیت پشتیبان‌گیری آن اشاره کرد.

۲۶- TransOver

افزونه‌ی TransOver به شما کمک می‌کند با نگه‌داشتن و کلیک ماوس، متن موردنظرتان را در صفحات وب به‌راحتی ترجمه کنید. امکان ترجمه‌ی کلمه یا عبارت‌های انتخاب شده از هر زبانی به زبان دلخواه با این ابزار وجود دارد. از دیگر ویژگی‌های این افزونه می‌توان به امکان تبدیل متن به گفتار، ترجمه‌ی معکوس، امکان استفاده در یک پنجره‌ی مجزا و ترجمه‌ی متن ذخیره‌شده در حافظه‌ی کلیپ‌بورد اشاره کرد.

۲۷- GoFullPage – Full Page Screen Capture

با GoFullPage می‌توانید یک اسکرین‌شات کامل از صفحه‌ی وب موردنظر خود ثبت کنید. با نصب این افزونه می‌توانید به‌سادگی با کلیدهای میان‌بر Alt+Shift+P، یک اسکرین‌شات کامل از صفحه‌ی وبی که درحال مرور آن‌ هستید ثبت کنید. علاوه‌براین می‌توانید خروجی را به‌عنوان فایل PDF ذخیره کنید.

افزونه‌ی GoFullPage با بهره گرفتن از فناوری پیشرفته‌ی تصویربرداری می‌توانید صفحات وب پیچیده ازجمله عناصر قابل‌پیمایس و iFrame‌ها را نیز مدیریت کند.

۲۸- Url Shortener

Url Shortener بهترین روش برای ایجاد پیوندهای کوتاه با استفاده از سرویس‌هایی مثل T.LY، JPEG.ly، Bitly، Rebrandly، TinyUrl، is.gd و غیره است. با نصب این افزونه و کلیک روی نماد آن در نوار ابزا کروم، می‌توانید آدرس صفحه‌ی وب موردنظر خود را به‌سادگی کوتاه کنید. شما می‌توانید یکی از سرویس‌های پشتیبانی‌شده را مطابق نیاز خود برای کوتاه کردن طول پیوند، انتخاب کنید. علاوه‌براین، برای هر لینک کوتاه ایجادشده با این افزونه، یک کد QR نیز تولید می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =

دکمه بازگشت به بالا