اخبار فناوری

ماشین‌های پرنده از راه رسیدند و می‌توانید آن‌ها را پیش‌خرید کنید

ماشین‌های پرونده همیشه نشانه‌هایی از آینده‌ هستند و حالا با خودرو پرنده‌ی Aska A5، به‌نظر می‌رسد درحال زندگی در آینده هستیم.

به گزارش آی تی بوم، شاید تا همین چندسال قبل، خودروهای پرنده به‌اندازه‌ی ضرب‌المثل دلفین‌ها پرواز می‌کنند عجیب‌وغریب بود، اما پیشرفت سرسام‌آور فناوری ما را وارد عصر جدیدی کرده است که در آن شاهد نمونه‌هایی از خودروهای پرنده هستیم.

همان‌طور که انتظار داشتیم، نمایشگاه CES ۲۰۲۳، اوج هنر شرکت‌های حوزه‌ی فناوری را درمورد آینده‌ی خودروهای هوشمند به ما نشان داد. استارتاپی به نام Aska نمونه‌ی اولیه‌ی خودرو پرنده‌ی الکتریکی عمود برخواست خود به نام A5 را رونمایی کرد که از ویژ‌گی‌هایی مثل فرود عمودی نیز بهره می‌برد.

Aska A5 به باتری‌های برقی و موتور گازی کوچکی مجهز شده است که بار هربار شارژ می‌تواند تا ۲۵۰ مایل (حدود ۴۰۰ کیلومتر) مسافت را طی کند.

نمونه‌ی اولیه‌ی Aska A5 که در رویداد CES ۲۰۲۳ به‌نمایش درآمد، یک وسیله‌ی نقلیه‌ی چهار نفره را نشان می‌دهد که ابعادی درحد یک سواری اساندارد دارد اما ملخ و بال‌های آن باعث می‌شود بیشتر شبیه هلیکوپتر به‌نظر برسد.

Aska اعلام کرده است خودرو پرنده‌ی آن درحالت رانندگی، در یک مکان پارک معمولی جا می‌شود و وقتی بخواهید با آن پرواز کنید به ناحیه‌ای به‌ابعاد یک هلی‌پد یا یک باند معمولی‌تر نیاز خواهید داشت.

براساس بیانیه‌ی مطبوعای Aska، می‌توان خودرو پرنده‌ی A5 را در کم‌تر از پنج ثانیه در در فضایی با ابعاد حدود ۲۵۰ فوت (حدود ۷۶ متر) به‌ پرواز درآورد. این خودرو همچنین از طراحی موسوم‌به Drive and Fly بهره می‌برد که به شما اجازه می‌دهد از حالت رانندگی به حالت پرواز جابه‌جا شوید. به گفته‌ی Aska، این رویکرد به کاهش هزینه‌های سفر کمک خواهد کرد.

به‌نوشته‌ی ZDNet، رانندگان می‌توانند مثل هر وسیله‌ی نقلیه‌ی برقی دیگری، A5 را در خانه یا ایستگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی شارژ کنند. موتور گازسوز کوچک این محصول نیز امکان طی کردن ۵۰ مایل (حدود ۸۰ کیلومتر) دیگر را فراهم می‌کند. شایان‌ذکر است این موتور به بنزین سوپر نیاز دارد.

اگر خودرو Aska A5 شما را مجذوب خود کرده است، می‌توانید اکنون با یک سپرده‌ی ۵۰۰۰ دلاری، جایگاه خود را در فهرست پیش‌خرید تضمین کنید. قیمت این محصول پس‌از عرضه، معادل ۷۸۹ هزار دلار خواهد بود. البته بهتر است فعلاً خیلی هیجان‌زده نشوید زیرا تا زمانی‌که A5 مجوز FAA را دریافت نکند، قادر به پرواز نخواهد بود.

همچنین انتظار می‌رود درسال ۲۰۲۶ سرویس سواری براساس تقاضای Aska با تأییدیه‌ی FAA راه‌اندازی شود و بنابراین حتی اگر نمی‌خواهید آن را خریداری کنید شاید بتوانید از تجربه‌ی استفاده از سرویسی شبیه اوبر ولی با خودروهای پرنده، لذت ببرید.

Aska به‌عنوان یک وسیله‌ی نقلیه‌ی جدید، راحتی یک خودرو را با سهولت و کارایی پرواز VTOL و STOL ترکیب می‌کند. گایه کاپلینکسی، بنیان‌گذار و مدیرعامل Aska می‌گوید A5 وسیله‌ی نقلیه‌ای است که نه‌تنها افراد عادی را مدنظر قرار داده است، بلکه پتانسیل تجاری درخورتوجهی در حوزه‌هابی مختلف ازجمله خدمات اضطراری، نظامی و همچنین حمل‌ونقل مبتنی‌بر تقاضا دارد.

Aska تصمیم دارد پس‌از CES ۲۰۲۳، آزمایش پرواز را در مقیاس کامل انجام دهد و تجاری‌سازی آن نیز در سال ۲۰۲۶ انجام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

دکمه بازگشت به بالا