اخبار فناوری

نام خود را با فضاپیما به ماه بفرستید

نام خود را  با فضاپیمای وایپر ناسا به ماه بفرستید


به گزارش آی تی بوم؛ناسا از کاربران دعوت کرده است تا نام خود را روی ماه‌نورد وایپر به قمر زمین بفرستند. این ماه‌نورد در اواخر سال 2024 توسط موشک فالکون هوی اسپیس ایکس به سمت ماه پرتاب خواهد شد. وایپر به‌دنبال یخ‌آب و سایر منابع در نزدیکی قطب جنوبی این کره خواهد بود؛ این منطقه همان جایی است که ناسا قصد دارد در آن یک یا چند پایگاه را طی مأموریت‌ آرتمیس احداث کند.

برای ثبت‌نام در این کمپین باید به سایت ناسا بروید و یک فرم کوتاه را پر کنید. برای ثبت‌نام در این کمپین تنها تا تاریخ 15 مارس (25 اسفند 1402) فرصت دارید. ماه‌نورد وایپر بخشی از برنامه خدمات باربری ماه تجاری یا CLPS ناسا است که هدف آن ارسال ابزارهای این آژانس و سایر تجهیزات به ماه با فرودگرهای رباتیک است. برنامه CLPS برای کمک به هموارکردن راه برای فضانوردان آرتمیس طراحی شده که قرار است در اواخر سال 2025 یا 2026 در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود بیایند.وایپر و مأموریت‌های ناسا به ماه

فرودگر رباتیکی که در پرواز وایپر استفاده می‌شود، «گریفین» نام دارد و توسط شرکت آمریکایی Astrobotic ساخته شده است. گریفین هنوز از زمین خارج نشده و مأموریت ماه‌نورد وایپر اولین مأموریت برای این فرودگر خواهد بود. یکی دیگر از سفینه‌های ماه Astrobotic نیز در شرف اولین مأموریت خود است. فرودگر «پرگرین» این شرکت که کوچک‌تر از گریفین است، قرار است در تاریخ 8 ژانویه (18 دی ماه) در اولین مأموریت موشک ولکان سنتور متعلق به United Launch Alliance از زمین بلند شود.

پرگرین ابزارهای علمی مختلفی را برای ناسا و سایر آژانس‌های فضایی به همراه تعدادی محموله خصوصی حمل می‌کند؛ ازجمله کپسول‌های یادبود که حاوی DNA انسان است. گفتنی است که قبیله سرخ‌پوستی ناواهو با فرستادن این کپسول‌ها مخالفت کرده و گفته است که ارسال بقایای انسان به ماه باعث هتک حرمت محیط مقدس فضا می‌شود.

درکل این اولین کمپینی نیست که ناسا در آن نام افراد را جمع‌آوری می‌کند. این آژانس معمولاً از مردم دعوت می‌کند تا نام خود را در فضاپیماها قرار دهند. برای مثال، کپسول اوریون ناسا نزدیک به 3.4 میلیون نام را به مدار ماه برد.

منبع:دیجایتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا