سخت افزار

اینتل با «آرو لیک» استانداردهای جدیدی برای بازار پردازنده تعیین می‌کند

آرو لیک، سری پردازنده‌های نسل‌پانزدهمی اینتل، احتمالاً سال آینده با بهبود چشمگیر IPC از راه می‌رسد تا استانداردهای جدیدی برای بازار CPU تعیین کند.

به گزارش آی تی بوم، کانال یوتیوب Red Gaming Tech می‌گوید پردازنده‌های نسل‌پانزدهمی سری آرو لیک (Intel Arrow Lake) قرار است پیشرفت نسلی چشمگیری تجربه کنند. ادعا شده است که IPC (دستورالعمل بر سیک کلاک) هسته‌های پرقدرت، تا ۴۵ درصد بهتر از نسل ۱۴ خواهد بود. به‌بیان بهتر، پردازنده‌های نسل ۱۵ در فرکانس مشابه با نسل ۱۴ تا ۴۵ درصد قدرت بیشتر ارائه خواهند داد. فعلاً به بهبود IPC هسته‌های کم‌مصرف اشاره نشده است.

اینتل از نسل دوازدهم به‌بعد، استفاده از هسته‌های تماماً یکسان را کنار گذاشته و سراغ معماری ترکیبی مشابه ARM رفته است. در این نوع معماری، از هسته‌های پرقدرت و هسته‌های کم‌مصرف استفاده می‌شود. هسته‌های کم‌مصرف مخصوص پردازش‌های سبک هستند و به‌دلیل مصرف انرژی اندک، عمر باتری لپ تاپ‌ها را بهبود می‌دهند.

در‌کنار IPC، عوامل دیگری مثل سرعت کلاک و تعداد هسته نیز روی قدرت نهایی پردازنده اثر می‌گذارند. اینتل هنوز مشخصات رسمی آرو لیک را منتشر نکرده است.

Red Gaming Tech می‌گوید تیم آبی قبلاً قصد داشته است تا در قوی‌ترین مدل از ۸ هسته‌ی پرقدرت و ۳۲ هسته‌ی کم‌مصرف استفاده کند؛ اما اکنون با تغییر برنامه‌ها می‌خواهد قوی‌ترین پردازنده‌ی آرو لیک را با ۸ هسته‌ی پرقدرت و ۱۶ هسته‌ی کم‌مصرف بسازد. این تعداد هسته را پیش‌تر در پردازنده‌های نسل‌سیزدهمی رپتور لیک نیز دیده‌ایم.

بر‌اساس گزارش تک‌اسپات، اینتل ابعاد تراشه و سوکت و پیکربندی پین‌ها را در خانواده‌ی آرو لیک درمقایسه‌با خانواده‌ی نسل‌چهاردهمی میتیور لیک تغییر نمی‌دهد. درواقع، گفته شده است که پردازنده‌های آرو لیک شباهت‌های زیادی به پردازنده‌های میتیور لیک خواهند داشت. اینتل قصد دارد تا پیش از پایان امسال پردازنده‌های میتیور لیک را معرفی کند.

میتیور لیک اولین خانواده از پردازنده‌های مصرفی اینتل با طراحی چیپلت است. در این نوع طراحی، چند واحد پردازشی مختلف روی بستری واحد با‌هم ترکیب می‌شوند. مزیت طراحی چیپلت این است که می‌توان از چند لیتوگرافی در یک پردازنده استفاده کرد. میتیور لیک احتمالاً از لیتوگرافی‌های TSMC N3 و Intel 4 استفاده خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا